Osoby filmu i teatru
Johnny Depp

Johnny Depp Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Owensboro, Kentucky, USA
  • Data urodzenia: 1963-06-09

Opis

Jego pełne imię to John Christopher Depp III, w młodości był bardzo mocno związany ze swoim dziadkiem, który niestety zmarł gdy Depp miał siedem lat. Wkrótce po tym wydarzeniu cała rodzina przeprowadziła się na Florydę, gdzie ojciec aktora obiął posadę dyrektora ds. prac publicznych. Od tej pory Johnny miał się często przeprowadzać. Nigdy nie pogodził się z tym stylem zycia jak i śmiercią dziadka, co zaowocowało nastoletnim buntem. Aktor jako nastolatek opuścił się w nauce, zaczął eksperymentować z narkotykami, popadł w depresję.

Wówczas pomógł mu przede wszystkim jego wujek, ktory zaszczepił w nim miłośc do muzyki. Johnny sam nauczył sie grać na gitarze. Razem z grupą "The Flames" grywał w różnych knajpach na Florydzie, dorabiając w ten sposób. Z czasem grupa stała się całkiem sławana i zaczeła grac przed takim gwiazdami jak Iggy Pop. W jednym z klubów Depp poznal swoją przyszłą żonę - Lori Anderson. Małżeństwo trwało bardzo krótko, ale pozwoliło aktorowi poznać agenta. Tym samym aktorska kariera była w zasięgu jego ręki.

Debiutował w horrorze "Koszmar z ulicy Wiązów" (1984 r.) Wesa Cravena. Film nie nalezzał do najambitniejszych, także od tamtej  pory aktor unikał filmów, które sam okreslał jako "beznadziejne".

Kolejną rolę, co prawda niewielką otrzymał w 1986r. w filmie Olivera Stone'a "Pluton", a z tego planu zdjęciowego trafił prosto do serialu telewizyjnego "21 Jump Street". Rola serialowa nie był tym, co aktor oczekiwał ale pozwoliła, by został dostrzeżony i otrzymał ciekawsze propozycje.W 1990 roku pojawił się w filmi znanaego rezysera Tima Burtona, "Edward nożycoreki", w którym zagrał tytułowego bohatera. Po tym filmie Depp pojawiał się w coraz lepszych produkcjach. Jego kreacja w filmie "Beksy" doskonale obrazował naturę aktora - outsidera, który nie zgadza się na obowiązujące normy i żyje w konflikcie z otaczającym go światem. W 1994 roku zagral najgroszego reżysera wszechczasów w filmie "Ed Wood", filmie nad którym ponownie pracował z Timem Burtonem.Kreacja ta zaowocowała mozliwością współpracy z takimi reżyserami jak Jeremy Leven, Terry Gilliam czy Jim Jarmusch.

Rok 1999 to kolejny film - efekt współpracy z Burtonem. Tym razem Depp pojawił się w produkcji zatytułowanej "Jeżdzieć bez głowy". W tym samym roku aktor pojawił się jeszcze w obrazie Romana Polańskiego "Dziewiąte wrota", opartym na powiesci Artura Pereza-Reverte.

Johnnego Depa mogliśmy zobaczyć w najróżniejszych filmach. Zagrał m. in. opętanego przez kosmitów astronautę w "Żonie astronauty", muzyka-cygana w uroczej i cieplej "Czekoladzie", kubańskiego pisarza Reinalda Arenasa w biograficznym filmie "Zanim zapadnie noc" oraz w thrillerze "Z piekła rodem". Użyczył także głosu w animowanym filmie Tima Butrona "Gnijąca panna młoda".

Sympatią widzów jak i krytkow cieszyła się rola w trzecz częściach "Piratów z Karaibów", w których aktor stworzył charakterystycznmą kreacją kapitana Jacka Sparrow'a. Kreacja ta została nagrodzona statuetką MTV Movie Awards oraz niminacją do Oscara, Saturna, Złotego Globu oraz brytyjskiej nagrody BAFTA. Chwaloną rolą była także kreacja stworzona przez Johnnego w filmie "Marzyciel". Za ten wystep nominowany był do Oscara, Złotego Globu, Saturna oraz nagrody BAFTA. W 2005 roku mogliśmy go oglądac w urozym filmie dla dzieci "Charlie i fabryka czekolady", w ktorym zagrał właściciela fabryki słodkości - Willy'ego Wonkę. W najbliższym czasie będziemy mogli zobaczyć go na ekranach kinowych w filmie "Wrogowie publiczni".

Johnny Depp uchodzi za symbol buntu i niezalezności. Jako jednemu z nielicznych aktorów udało się mu zerwac z wizerunkiem chłoptasia, jaki kreaował w swoich początkowych rolach.

Prywatnie związany jest z francuską piosenkarką i aktorką - Vanessą Paradis, z którą ma dwojkę dzieci. Na stałe mieszka w Paryżu. Słynie ze swoich agresywnych zachowań, np. w stosunku do fotoreporterów, uchodząc jednocześnie za bardzo wrażliwego.

FILMOGRAFIA (WYBRANE):

1984:  Koszmar z ulicy Wiązów
1986:  Pluton
1990:  Beksa
1990:  Edward Nożycoręki 
1993:  Arizona Dream
1993:  Co gryzie Gilberta Grape'a 
1994:  Ed Wood
1995:  Truposz
1997:  Donnie Brasco
1998:  Las Vegas parano  
1999:  Jeździec bez głowy 
1999:  Dziewiąte wrota
2000:  Człowiek, który płakał  
2000:  Czekolada 
2001:  Blow 
2001:  Z piekła rodem
2004:  Sekretne okno 
2004:  Marzyciel
2005:  Charlie i fabryka czekolady
2007:  Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street 
2009:  Wrogowie publiczni  


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

Johnny Depp - 20 najlepszych zdjęć (20)

Johnny Depp - 20 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 1
Johnny Depp - 20 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 2
Johnny Depp - 20 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 3
Johnny Depp - 20 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 4
Johnny Depp - 20 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade