Osoby filmu i teatru
Penelope Cruz

Penelope Cruz Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Madryt, Hiszpania
  • Data urodzenia: 1974-04-28

Opis

Jej pełne imię to Penélope Cruz Sánchez, zaczynała jako tancerka, ale zaprzestała tego na rzecz aktorstawa. Jedna z najsłynniejszych hiszpańskich aktorek, która z dużym powodzeniem podbiła amerykański rynek filmowy.

Szlify artystyczne zdobywało juz od najmłodszych lat. Od 4 roku życia chodziła na lekcje baletu, z czasem zaczeła także naukę tańca klasycznego ( w Conservatorio Nacional) oraz tańca jazzowego. Kiedy miała 15 lat wystartowała w castingu na młode talenty. Swoją baletową edukację kontynuowała jeszcze przez 3 lata w Balecie Hiszpańskim, przez 4 lata uczyła się także aktorstaw w Cristina Rota School. Poza tym moglismy ją w tamtym czasie oglądać jako prezenterkę młodzieżowego programu telewizyjnego - La Quinta.

Przerwała swoją naukę w szkole średniej raptem po dwóch latach, porzuciła także taniec i zajęła się aktorstwem. Debiutowała w 1991 roku w hiszpańskime filmie "Jamon, Jamon". Za swoją pierwszą rolę otrzymała nomincaję do nagrody Goyi - hiszpańskiego odpowiednika Oscara. jeszcze w tym samym roku pojawiła się w obrazie "Belle epoque". Film ten został nagrodzony Oscarem.

W anglojęzycznej produkcji moglismy ją zaobaczyć po raz pierwszy w 1998 r., kied to pojawiła się w filmie Stephena Frearsa "The Hi-Lo Country". Rok później Cruz ponownie została nagrodzona statuetką Goyi, za swoją kreację w filmie Fernando Trueby "The Girl of Your Dreams". Zasadniczo rok 1999 był przełomowy, bowiem to wtedy po raz pierwszy pojawiła się w filmie Pedro Almodovara - "Wszystko o mojej matce", stając się od tamtej pory muzą tego reżysera. Film otrzymał prestiżową statuetkę Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Potem przyszedł czas na amerykańskie produkcje. Wystapiła w "Rączych koniach" razem z Mattem Damonem, oraz w "Vanilla Sky". Partnerowała wówczas Tomowi Crusiowi, z którym związana była potem przez trzy lata. W 2005 roku mogliśmy ją zaobaczyc razem z Matthew McConaughey w filmie przygodowym "Sahara". Aktorka była następnie związana z McConaughey przez blisko rok. Rok pożniej razem z Samą Hayek zagrała w "SEXiPITOLS", oraz w kolejnym filmie Almodovara - "Volver", za który optrzymała Zlotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes oraz nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Kolejna nominacja do tej nagrody przyszła w 2009 roku za rolę w filmie Woodego Allena "Vicky Cristina Barcelona". Za tą kreację otrzymała Oscara jako pierwsza hiszpańska aktorka w historii.

(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

Penelope Cruz (12)

Penelope Cruz  - Zdjęcie nr 1
Penelope Cruz  - Zdjęcie nr 2
Penelope Cruz  - Zdjęcie nr 3
Penelope Cruz  - Zdjęcie nr 4
Penelope Cruz  - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade