Osoby filmu i teatru
Woody  Allen

Woody Allen Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Nowy Jork
  • Data urodzenia: 1935-12-01

Opis

Studiował krótko na wydziale filmowym Uniwersytetu Nowojorskiego. Debiutował w filmie w 1965 roku, występując w komedii Co nowego, koteczku? Clive'a Donnera. W 1966 dokonał przeróbki japońskiego thrillera What's Up, Tiger Lily?. W 1969 zadebiutował jako reżyser filmowy parodią filmu gangsterskiego Bierz forsę i w nogi.

Był związany m.in. z aktorkami Diane Keaton i Mią Farrow. W 1997 r. poślubił adoptowaną córkę tej drugiej, Soon-Yi Previn.

Zdobywca 136 nagród filmowych - w tym trzykrotnie otrzymał Oscara, za reżyserię (Annie Hall) i scenariusz (Annie Hall, Hannah i jej siostry). Oprócz tego kilkunastokrotnie do tej nagrody nominowany (w tym 13-krotnie za scenariusz - najwięcej w historii).

W 2002 podczas festiwalu filmowego w Cannes, jako drugi reżyser w historii (po Ingmarze Bergmanie) otrzymał "Palmę palm" za "specjalne osiągnięcia".

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Reżyser (kino)

Scenarzysta (kino)

Zdjęcia

Kobiety Woody Allena (9)

Scarlett Johansson, Vicky, Cristina, Barcelona
Rebecca Hall. Vicky, Cristina Barcelona
Freida Pinto, Poznasz przystojnego bruneta
Ellen Page, Zakochani w Rzymie
Evan Rachel Wood, Co nas kręci, co nas podnieca
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade