Osoby filmu i teatru
Pedro Almodóvar

Pedro Almodóvar Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Calzada de Calatrava, La Mancha, Hiszpania
  • Data urodzenia: 1951-09-24

Opis

Reżyser, producent i scenarzysta, jeden z najbardziej znanych twórców hiszpańskiego kina, tworzący filmy kreujące specyficzny, unikalny wizerunek codziennego świata.

W roku 1967 przeniósł się do Madrytu i pracował tam dla Telekomunikacji Narodowej jako konsultant. Jednocześnie silnie działał w tamtejszym artystycznym ruchu undergandowum. Był członkiem awangardowej grupy teatralnej "Los Goliardos", grał także w roc'n'rollowym zespole "Almodovar & McNamara", co więcej publikował parodie pamiętników gwiazd porno pod artystycznym pseudonimem Patti Diphusa. Nigdy nie ukrywał swojej homoseksualnej orientacji. Jej przejawem w twórczości Almodovara jest bardzo częste pokazywanie postaci biseksualistów, transseksualistów czy też właśnie środowisk homoseksualnych.  Ponadto w swoich filmach, z pomocą niecodziennej konwencji ukazuje problemu znane tam z codzienności, takie jak np. przemoc, wyobcowanie jednostki, niezrozumienie przez środowisko. Jednakże ALmodovar nie moralizuje i nie ocenia swoich bohaterów, a pozastawia widzowi swobodę w ocenie.Sam zaś twierdzi, że na jego twórczość silnie oddziaływały filmy amerykańskie, szczególnie klasyczne melodramaty oraz surrealizm w obrazach Luisa Nunuela.W 1974 roku Pedro nakręcił swój pierwszy krótkometrażowy filmy "Film politico". Pełnometrażowy debit nastąpił dopiero w 1980 roku, kiedy światło dzienne ujrzał "Pepi, Luci, Bom" z Carmen Muarą. Kolejne dzieło Almodovara "Labirynt namiętności z Antonio Banderasem" ukazało się w 1982 roku. Mogliśmy w nim zobaczyć samego reżysera. Film pokazywał  punk rockowych muzyków, transwestytów, islamskich fundamentalistów oraz nimfomanki. Jednak dopiero w 1984 Almodovar nakręcił swoj pierwszy hit, "Qué he hecho yo para merecer esto?!!" komedię z feministycznym pazurem., w której ponownie mogliśmy zobaczycćjedną z ulubionych aktorek reżysera - Carmen Muranę.   Filmem, który odniósł sukces na skalę światową był "Kobiety na skaju załamania nerwowego" z 1988. Obraz ten nominowano do Oscara. Inne słynne filmy Almodovara z tego okresu to "Zwiąż mnie!" nominowany do Złotego Niedźwiedzia oraz "Wysokie obcasy", który zodbył nagrodę Cezara dla najlepszego filmu zagranicznego.  Obraz zatytułowany  "Kwiat mojego sekretu" z 1996 roku zapoczątkował  poważniejszy (jeśli chodzi o sposób ukazywania problemu) okres w twórczości ALmodovara. Koljeny film  - "Drżące ciało" z Javierem Bardemem i Francescą Neri w rolach głównych, nominowany był do brytyjskiej nagrody BAFTA. Jednak największy rozgłos jak i największą liczbę nagród zdobył film "Wszystko o mojej matce" (1999 rok). Mogliśmy  wówczas w filmie Pedra po raz pierwszy zobaczyć jedną z obecnie ulubionych aktorek reżysera - Penelope Cruz. Obraz ten to historia matki, która utraciła ukochanego syna oraz granej przez Penelope dziewczyny chorej na AIDS, która musi oddać swoje dziecko. Ta wzruszająca i przejmująca historia zdobyła Oscara, nagrodę Jury oraz nagrodę za reżyserię na festiwalu w Cannes. Za ten film Almodovar otrzymał także nagrodę im Davida Leana.

Pedro Almodowar jest autorem scenariuszy do wszystkich swoich filmów. Od 1987 razem ze swoim bratem jest właścicielem, stworzonej od podstaw firmy produkcyjnej- El Deseo. S. A.

Najsłynniejsze filmy:
1980 - Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy
1982 - Labirynt namiętności
1986 - Matador
1987 - Prawo pożądania
1988 - Kobiety na skraju załamania nerwowego
1990 - Zwiąż mnie
1991 - Wysokie obcasy
1995 - Kwiat mojego sekretu
1997 - Drżące ciało
1999 - Wszystko o mojej matce
2002 - Porozmawiaj z nią
2004 - Złe wychowanie
2006 - Volver 
(opr. Magdalena Tyrka) 

Ścieżka kariery

Reżyser (kino)

Scenarzysta (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade