Osoby filmu i teatru
Orlando Bloom

Orlando Bloom Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Canterbury, Anglia, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1977-01-13

Opis

Jeden z ulubionych aktorów młodego pokolenia, ale także początkujący producent. Jego pełne imię to Orlando Jonathan Blanchard Bloom , urodził się w Anglii, ale dopiero w wieku 16 lat przeprowadził się do Londynu, gdzie uczył się w National Youth Theatre., ubiegając się w między czasie o przyznanie stypendium w British American Drama Academy.. Aktorem postanowił zostać jeszcze jako mało chłopiec, na wieść, że Superman to w rzeczywistości aktor Christopher Reeve.

Po raz pierwszy na scenie teatralnej pojawił się pod koniec swojej nauki w  sztuce "A Walk in the Vienna Woods". Potem pojawił się jeszcze w takich przedstawieniach jak "Mewie", "Trzech siostrach" oraz "Wujaszek Wania".

W kinie po raz pierwszy pojawił się w 1998 roku, w filmie "Wilde" - biografii Oscara Wilde'a. W tym samym roku dostał się do Guidhall School of Music and Drama w Londynie. Z tego też powodu zawiesił swoją aktorską oraz sceniczną karierę, by móc dalej doskonalić swój szlif aktorski. Po ukończeniu szkoły pojawił się w telewizyjnej produkcji - "Midsomer Morders". Prawdziwy przełom nastąpił po roli w filmie Petera Jacksona - "władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia". Wcielił się wówczas w postać elfa Legolasa. Aby dobrze oddać gracje elfich ruchów aktor rozpoczął naukę baletu. W 2001 roku mogliśmy obaczyć go w kasowej produkcji wojennej Ridley'a Scott'a "Helikopter w ogniu". Na swoim koncie ma także występ w kultowym filmie "Piraci z Karaibów" oraz jego kolejnych częściach.

Był nominowany do Nagrody czytelników magazynu Cinescape. Dwukrotnie nominowano go także do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych . Jest także laureatem Złotego Popcornu oraz Europejskiej Nagrody Filmowej przyznawanej przez Europejską Akademię filmową.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1997:    Wilde
2001:    Wyprawa Pierścienia
2001:    Helikopter w ogniu  
2003:    Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły 
2004:    Przystań  
2004:    Troja
2005:    Elizabethtown
2006:    Miłość i inne nieszczęścia
2009:    Main Street 
2009:    New York, I Love You
2010:    Fools Rush In


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

Orlando Bloom - 10 najlepszych zdjęć (10)

Orlando Bloom - 10 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 1
Orlando Bloom - 10 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 2
Orlando Bloom - 10 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 3
Orlando Bloom - 10 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 4
Orlando Bloom - 10 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade