Osoby filmu i teatru
Anne Hathaway

Anne Hathaway Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA
  • Data urodzenia: 1982-11-12

Opis

Młoda amerykańska aktorka, urodziła się co prawda w Brooklynie, ale wychowywała w New Jersey. Od samego początku miała do czynienia ze sceną artystyczną, bowiem matka była zarówno aktorką jak i śpiewaczką.. Sama Anne również śpiewała i już jako nastolatka należała do prestiżowej grupy teatralnej zrzeszającej młodych zdolnych - The Barrow Group. Od wczesnych lat lubiła występować, a od swoich rówieśników odróżniała się talentem oraz inteligencją.

!999 roku po raz pierwszy pojawiła się na szklanym ekranie w roli Megan Green w młodzieżowym serialu "Luzik Guzik". Emisję jednak zakończono po raptem jednym sezonie. Jednak Anna nie musiała długo czekać. Niedługo po tym wygrała castingi i znalazła się na planie dwóch filmów - "the Other side of Heaven" oraz "Pamiętnik księżniczki". Rola  zakompleksionej nastolatki, która niespodziewanie odkrywa swoje królewskie korzenie przyniosła jej sławę oraz prawdziwe uznanie wśród krytyków. W tym samym roku została umieszczona na liście "Wschodzących gwiazd 2001 roku".

Kolejne filmy umacniały jedynie jej pozycję. W 2004 roku zagrała w  "Nicholas Nickleby" oraz tytułową rolę w "Ella zaklęta". W tym samym roku do kin trafiła druga cześć "Pamiętnika księżniczki". Następny rok przyniósł przede wszystkim rolę w znakomitym filmie "Tajemnice Brokeback Mountin", w którym zagrała żonę homoseksualisty, oraz występ w dramacie "Havoc".

W 2006 roku zagrała w kasowym hicie razem z Meryl Streep - "Diabeł ubiera się u Prady". Wcieliła się wówczas w postać słodkiej, ambitnej dziewczyny, która ubiega się o stanowisku asystentki guru mody. Wkrótce po tym mogliśmy zobaczyć ja w filmie w ikonie brytyjskiej literatury - Jane Austin. Aktorka na potrzeby roli musiała przyswoić sobie angielski akcent i mimo wielu obiekcji krytyków jak i zarzutu,iż nie jest wystarczająco wrażliwa by zagrać tę postać, Anna świetnie sobie z nią poradziła czego najlepszym dowodem były liczne nominacje do prestiżowych nagród.

Krytycy obecnie uważają ją za czołową aktorkę młodego pokolenia o wielkim potencjale, która stanowi kwintesencją najlepszych cech Juli Roberts, Judy Garland oraz Audrey Hupburn. W 2000 roku rozpoczęła naukę w Vasser Collage, w 2005 roku zmieniła uczelnię.

Dzięki swojemu talentowi nominowano ją w 2008 roku do Oscara za rolę w niezaleznym dramacie "Rachel wychodzi za mąż". Była nominowana do Zlotego Globu, nagrody Amerykńskije Gildii Aktorów Filmowych,  nagrody Prasy Zagranicznej, Independent Spirit oraz do nagrody MTV. Również za role w "Rachel wychodzi za mąż" otrzymała nominacje do nagrody Międzynarodowej Akademii Prasowej.

FILMOGRAFIA (wybrane):

 2001:   Druga strona nieba 
 2001:   Pamiętnik księżniczki 
 2004:   Ella zaklęta
 2005:   Tajemnica Brokeback Mountain
 2007:   Zakochana Jane
 2008:   Ocaleni 
 2009:   Ślubne wojny 
 2010:   Alicja w Krainie Czarów


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade