Osoby filmu i teatru
Jude Law

Jude Law Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Londyn, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1972-12-29

Opis

 

Jude urodził się w stolicy Anglii Lodnynie, jednej z największych światowych metropolii. Swoją wielką przygodę z aktorstwem rozpoczął już w wieku 12 lat, dołączając do National Youth Music Theatre. Pięć lat później porzucił szkołę, aby poświęcić cały czas roli w telewizyjnej operze mydlanej "Famillies". W 1992 roku Jude zaczął grac przede wszystkim w teatrze. Odniósł nawet niemały sukces w postaci nominacji do Olivier Award w kategorii "Najlepszy debiutant".
Potem przysżła nominacja do nagrody Tony, teatralnego odpowiednika Oskara za rolę w sztuce u boku samej Kathleen Turner, w jednym z Brodwayowskich przedstawień.
Oczywiście Jude dostawał nie tylko nominacje do prestiżowych nagród. Wygrał nagrodę Theatrical World, za rolę w "Indiscretion".
Po sukcesach na Brodwayu Jude postanowił grać w filmach. Po rolach w kilku niezależnych produkcjach zabłysł w filmie "Gattac - szok przyszłości" u boku takich sława jak Ethan Hawke i Uma Thurman. Rola chromego Jerome zjednała mu wielu krytykói otworzyła drogę do sławy w Hollywood. Jude skorzystał z tej szansy. W kolejnych filmach takich jak "eXistenZ" czy "Północ w ogrodzie dobra i zła" czy "Mądrość Krokodyli" udowodnił,że stać go na naprawdę dużo i nie jest jednym z wielu "szansonistów"...
Jego rola w "Utalentowany pan Ripley" została nagrodzona nominacją do Oskara, Złoteog Globa i innych. Zagrał tak świetnie, że przyćmił głównego bohatera, kreowanego przez Matta Damona.

Jego następne filmy "A.I." i "Wróg u bram" potwierdziły wspaniała aktorską formę Jude'a. Jest uznawany za jednego z najlepszych aktorów brytyjskich, posiada w swoim dorobku mnóstwo znakomitych ról w każdym możliwym gatunku filmowym. Niedawno mogliśmy go zobaczyć w „Sherlocku Holmesie: Grze cieni” Guya Ritchiego, „360. Połączonych” Fernando Meirellesa oraz „Annie Kareninie” Joe Wrighta. Pierwszy raz świat usłyszał o nim za sprawą „Wilde’a” Briana Gilberta oraz „Utalentowanego pana Ripleya” Anthony’ego Minghelli. Zagrał również we „Wzgórzu nadziei” Anthony’ego Minghelli, „A.I. Sztucznej inteligencji” Stevena Spielberga, „Bliżej” Mike’a Nicholsa, „Drodze do zatracenia” Sama Mendesa, „Parnassusie” Terry’ego Gilliama, „eXistenZ” Davida Cronenberga czy „O północy w ogrodzie dobra i zła” Clinta Eastwooda.

(www.filmweb.pl)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

Jude Law – niewierny przystojniak (11)

Jude Law – niewierny przystojniak  - Zdjęcie nr 1
Jude Law – niewierny przystojniak  - Zdjęcie nr 2
Jude Law – niewierny przystojniak  - Zdjęcie nr 3
Jude Law – niewierny przystojniak  - Zdjęcie nr 4
Jude Law – niewierny przystojniak  - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi