Osoby filmu i teatru
Nicole Kidman

Nicole Kidman Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Honolulu, Hawaje, USA
  • Data urodzenia: 1967-06-20

Opis

Jej pełne imię to Nicole Mary Kidman, urodziła się na Hawajach w Stanach Zjednoczonych i tym sposobem ma podwójne obywatelstwo - amerykańskie i australijskie. Do czwartego roku życia mieszkała w Waszyngtonie, gdzie jej ojciec prowadził badania nad rakiem. Następnie razem z rodzicami przeprowadziła się do Sydney. Już od małego pobierała przygotowywała się do swojej kariery aktorskiej. Jako trzylatka została posłana przez matkę na lekcje baletu,  trzy lata później zaczęła naukę pantomimy a wieku dziesięciu lat - aktorstwa. Wkrótce po tym zaczęła pojawiać się na deskach miejscowego teatru - Sydney's Philip Street Theater, gdzie zdobywała również wiedzę teoretyczną (historię teatru oraz podstawy aktorstwa). Edukację kontynuowała Australian Theater for Young People w Sydney , a następnie w St. Martin's Youth Theater w Melbourne.

Na szklanym ekranie debiutowała w telewizyjnej produkcji - "Bush Christmas"  z 1983 roku. Film cieszył się dużą popularnością wśród australijskich widzów, do tej pory puszczany jest w czasie świat. Po tym obrazie mogliśmy zobaczyć Kidman w takich filmach jak "BMX Bandits" (1983) Briana Trencharad-Smitha oraz "The Wacky World of Wills and Burke" (1985) Boba Weisa.

Szkołę średnią porzuciła gdy miała raptem 17 lat i postanowiła w całości poświęcić się aktorstwu. Zaczynała od występów w serialach, niektóre z nich zapewniły jej nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego ( m. in. "Bangkok Hilton"  oraz "Vietnam" ). Prawdziwa sława w !989 roku, wraz z filmem „Martwa cisza", w którym Nicole zagrała główną rolę.  Dzięki temu filmowi została wypatrzona przez Toma Cruise's, który zaproponował jej później wspólne zagranie w filmie „Szybki jak błyskawica" Na planie filmu między aktorami nawiązał się romans, który uwieńczyło małżeństwo.

Już rok później ,w 1991  razem z Brucem Willisem oraz Dustinem Hoffmanem pojawiła się w obrazie "Billy Bathgate" Roberta Bentona , kinowej adaptacji książki Doctorowa. Za swój występ nominowana była do Złotego Globu.

W następnym roku ponownie zagrała u boku swojego w „Za horyzontem". Wcieliła się wówczas w postać zbuntowanej arystokratki, która chce zacząć nowe życie w Ameryce końca XIX wieku. Film nie cieszył się większa popularnością, ale zebrał w miare dobre opinie. W 1993 mogliśmy ją zobaczyć w produkcji Bruce'a Joela Rubina  - „Gra o życie",

Za swoją kreacje w filmie „Za wszelką cenę" z 1995 roku otrzymała Złoty Glob, nagrodę krytyków londyńskich, nominację do brytyjskiej nagrody BAFTA oraz nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Seattle. W tym samym roku wystąpiła w jednej z cześć kultowej serii o Batmanie., zagrała wówczas panią psycholog. Film wyreżyserował Joel Schumacher, a w roli głównej pojawił się Val Kilmer. Dwa lata pózniej razem z George'm Clooney'em pojawiła się w filmie sensacyjnym „the Peacemaker". Film wyprodukowany został przez Stevena Spielberga, a aktorka udowodniła, że swietnie radzi sobie w każdym typie filmów - zarówno melodramatach, komediach jak i filmach sensacyjnych.

W 1999 roku premierę miał kontrowersyjny film „Oczy szeroko zamknięte", w ktorym po raz trzeci pojawiła się razem z  Cruisem, ostatni film Stanley'a Kubricka. Była to historia rozpadającego się małżeństwa.

Przełomowe dla Kidman okazały się lata 2000-2002. Zagrała wówczas w kilku bardzo dobrze przyjętych filmach m. in. W musicalu „Moulin Rouge" z Ewanem McGregorem (za swoją rolę została nominowana do Oscara), „Dziewczynie na urodziny" oraz horrorze „Inni".

W 2001 roku zagrała sławną pisarkę Virginię Woolf w filmie „Godziny", historii trzech kobiet żyjących w innych czasach, które łączy jedynie powieść pisarki. Aktorka za swoją kreację otrzymała prestiżowa nagrodę Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

Wkrótce po tym zagrała główną rolę w filmie „Dogville" Larsa von Trier. W „Pietnie" pojawiła się w roli tajemniczej kochanki profesora, którego zagrał Anthony Hopkins. Jeszcze w tym samym roku razem z Rene Zellweger oraz Jude Low zagrała w melodramacie „Wzgórze nadziei".

„Zony ze Stepford" z jej udziałem to  historia miasteczka, w którym mężczyźni stworzyli sobie idealne „żony - roboty". Zebrał słabe opinie i nie cieszył się zbytnim uznaniem widzów. Za to rola tytułowej bohaterki w filmie Sydneya Pollacka  „Tłumaczka" (zagrała w nim razem z Seanem Pennem ) zebrał bardzo pochlebne opinie.

Aktorka nieustannie grywa w filmach. Od 2006 roku mogliśmy ją zobaczyć m. In w takich produkcjach jak „Eucalyptus", „Margot jedzie na ślub", "Złoty kompas"czy "Dziewięć".

Nicole Kidman trzykrotnie zdobyła nagrodę Złotego Globy, a nominowana była do niej czterokrotnie.  Jest także zdobywczynią Srebrnego Niedźwiedzia oraz dwóch nagród BAFTA . Statuetkę Saturna zdobyła raz, ale nominowana do niej była trzykrotnie. W swoim dorobku ma także dwie nominacje do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz cztery nominację i jedną statuetkę Złotego Satelity, przyznawaną przez Międzynarodową Akademię Prasową. Prywatnie była dwukrotnie zamężna. Z tomem Cruisem rozwiodła się w 2001 roku, mają dwójkę adoptowanych dzieci. Ponownie wyszła za maż w roku 2006, za muzyka country Keitha Urbana, z którym ma córeczkę Sunday Rose. Kilkakrotnie magazyn People umieszczał ją na swojej liście najpiękniejszych ludzi świata. Jest jedną z najlepiej opłacanych aktorek Hollywood.


FILMOGRAFIA (WYBRANE)

1983:   Bez uczucia    (Skin Deep)
1983:   Bush Christmas
1986:   Windrider
1987:   Królowie nocy 
1989:   Martwa cisza 
1992:   Za horyzontem
1993:   Gra o życie 
1995:   Batman Forever 
1996:   Portret damy
1997:   Peacemaker 
1998:   Totalna magia 
1999:   Oczy szeroko zamknięte
2001:   Dziewczyna na urodziny 
2001:   Moulin Rouge! 
2003:   Dogville
2003:   Wzgórze nadziei 
2004:   Narodziny 
2006:   Futro: portret wyobrażony Diane Arbus
2007:   Inwazja
2008:   Australia
2009:   Need

 

(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade