Osoby filmu i teatru
George Clooney

George Clooney Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Lexington, Kentucky, USA
  • Data urodzenia: 1961-05-06

Opis

Jego pełnie imię brzmi  George Timothy Clooney. Urodził się w rodzinie bardzo mocno związanej z telewizją i generalnie z artystycznym rynkiem. Jego ojciec prowadził własne show telewizyjne "The Nick Clooney Show", w kótrym mały Georg pojawił się w wieku pięciu lat, ciotka jest piosenkarką jazzową a także aktorką (sporadycznie pojawiła się w serialu "Ostry dyżur", zaś kuzyn aktora Miguel Ferrer jest także aktorem.

Swoją edukację Glooney konczył w Northern Kentucky University i dopiero w wieku 21 lat przeprowadził się do Los Angeles. Na pierwsze przesłuchanie przyszedł z puszką piwa w ręce i przekonany o tym, że jest dobry. Jego pierwsze próby zaistnienia skończyły się występem w kilkunastu pilotach, epizodycznej roli w sitcomie oraz sporadyczne występy w serialach np. "Roseanne" z 1988 roku. Na swoje piec minut musiał długo czekać, bowiem przełom nastąpił dopiero w 1994 roku, kiedy to podpisał kontrakt z producentami kultowego serialu "Ostry dyżur". Clooney zagrał w nim przystojnego pediatrę - Duga Rossa. Rola w tym serialu przyniosła popularności i pozwoliła zaistnieć w światku filmowym.  W 1999 roku kontrakt wygasł, a Clooney w "Ostrym dyżurze" pojawiał się jedynie sporadycznie.

Na ekranie kinowym debiutował w obrazie Roberta Rodrigueza "Od zmierzchu do świtu", do którego scenariusz napisał Quentin Tarantino, które z resztą sam pojawił się w tym filmie. Clooney zagrał w nim pogromcę wampirów. Ten dość groteskowy film cieszył się dość dużą popularnością i sprawił, że aktor stał się znany szerszej publiczności. Zaraz po tym filmie zagrał może niezbyt ambitną rolę, ale za to lubianą przez publikę role w komedii "Szczęśliwy dzień", w której wystąpił razem  Michelle Pfeiffer. W 1997 roku jako trzeci z kolei wcielił się w kultową postać znaną z komiksów - "Batmana". W tym samym roku zagrał w duecie z Nicole Kidman w sensacyjnym filmie "The Peacemaker". W następnym roku mogliśmy zobaczyć go w dwóch bardzo znanych produkcjach o tematyce wojennej: "Cienka czerwona linia"(1998) oraz w "Złoto pustyni"(1999).

Georg Clooney występował w bardzo różnorodnych rolach, zarówno komediach jak i komediach romantycznych, w filach sensacyjnych, dramatach czy też filmach obyczajowych. W 2001 roku zagrał w pierwszej części znanego filmu o grupie genialnych złodziei "Ocean's Eleven". Pojawił się też w dwóch kolejnych częściach. Razem z nim w filmie zagrały takie sławy jak AL Pacino, Brad Pitt czy Andy Garcia.

Razem z Catherine Zeta-Jones zagrał w komedii romantyczne "Okrucieństwo nie do przyjęcia", gdzie zagrali walcząca ze sobą była parę, która ostatecznie schodzi się ponownie. Fantastczną kreację stworzył a filmie science - fiction "Solaris", ekranizacji książki Lema. Kolejne ambitne projekty z jego udziałem to "Gniew oceanu", "Good Night and Good Luck" (Cloonej był scenarzystą i producentem tego film, zagrał w nim także),"Michael Clayton" oraz "Dobry Niemiec".

W 1999 roku założył własną firmę zajmująca się produkcją filmów - Maysville Productions.

Clooney wielokrotnie był nominowany do prestiżowych nagród. trzykrotnie nominowano go do Oscra, ostatecznie zdobył to statuetkę za swoją rolę w dramacie "Syriana". Pięciokrotnie nominowany do Złotego Globu, zdobył to nagrodę dwa razy ( za rolę W "Syrianie"
oraz w komedii "Gdzie jesteś bracie?").  Był nominowany do Złotego Lwa za scenariusz do "Good Night and Good Luck", trzykrotnie zdobywał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Dwa razy był nominowany do brytyjskiej nagrody BAFTA, zaś za swoją rolę w "Ostrym dyżurze" dwukrotnie nominowano go do nagrody Emmy. Czterokrotnie został uhonorowany nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, a nominowany do tej nagrody był aż pięć razy. Otrzymał także nagrodę Amerykańskiej Gildii Scenarzystów za "Good Night and Good Luck". Gloonej jest laureatem jeszcze wielu innych nagród.

FILMOGRAFIA (WYBRANE)

1986:   Akademia Wojskowa
1987:   Predator: The Concert
1993:   Masakra w centrum handlowym 
1994:   Ostry dyżur - pilot
1996:   Szczęśliwy dzień 
1996:   Od zmierzchu do świtu 
1997:   Batman i Robin
1997:   Peacemaker
1998:   Co z oczu, to z serca 
1998:   Cienka czerwona linia
2000:   Ocalić Nowy Jork
2000:   Gniew oceanu
2001:   Ocean's Eleven: Ryzykowna gra
2002:   Solaris
2002:   Niebezpieczny umysł 
2005:   Good Night and Good Luck 
2005:   Syriana
2006:   Dobry Niemiec
2007:   Ocean's 13  
2007:   Michael Clayton
2008:   Miłosne gierki
2009:   Hail Caesar
2009:   Czarujący Szpieg


(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Reżyser (kino)

Scenarzysta (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi