Osoby filmu i teatru
Josh Brolin

Josh Brolin Życiorys, biografia, zdjęcia

Opis

Josh Brolin jako aktor zadebiutował w filmie Richarda Donnera The Goonies, mając jedynie 17 lat. Przez większą część swojej kariery grywał role drugoplanowe, w ostatnich latach pokazał swój talent w takich tytułach jak: Hollow Man (Człowiek Widmo), Into The Blue (Błękitna głębia), Grindhouse: Planet Terror, In The Valley Of Elah (W Dolinie Elah), a przede wszystkim w nagrodzonym czterema Oscarami filmie braci Coen No Country For Old Men (To nie jest kraj dla starych ludzi) oraz filmie Ridleya Scotta American Gangster. Jego ostatnim filmem jest Milk (Obywatel Milk) w reżyserii Gusa Van Santa, w którym partneruje takim aktorom jak Sean Penn, Emile Hirsch oraz James Franco. Brolin występuje w tym filmie w roli Dana Whitea - przeciwnika politycznego i mordercy tytułowego Milka, pierwszego geja wybranego na publiczny urząd w San Francisco, granego przez Seana Penna. Dokonania artystyczne Brolina zapewniły mu jak dotychczas trzy nominacje do nagród Screen Actors Guild za role w trzech ostatnio wymienionych filmach oraz wygraną za film To nie jest kraj dla starych ludzi.

Na początku 2008 roku Josh Brolin zadebiutował jako producent, reżyser i scenarzysta filmem X, na swoim koncie ma również dokument o kręceniu filmu To nie jest kraj dla starych ludzi. W chwili obecnej zajmuje się produkcją filmu dokumentalnego opartego o bestsellerową książkę The People Speak, opowiadającą o zmaganiach Amerykanów z problemami wojny, segregacji rasowej i klasowej oraz walce o prawa kobiet. W filmie wystąpić mają m.in. Matt Damon, Sean Penn, David Strathairn i Viggo Mortensen.

Jego dokonania telewizyjne obejmują przede wszystkim udział w dwóch serialach o Dzikim Zachodzie: monumentalnej produkcji Into The West (Na Zachód) oraz popularnym serialu The Young Riders (Młodzi Jeźdźcy). Wcześniej wystąpił również w serialach Mister Sterling oraz Private Eye.

Ciekawe są również jego dokonania teatralne, jako reżyser i aktor ma na swoim koncie udział w wielu przedstawieniach teatralnych, zarówno na scenach Broadway, jak też i Off-Broadway.

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade