Osoby filmu i teatru
Julia Roberts

Julia Roberts Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Smyrna, Georgia, USA
  • Data urodzenia: 1967-10-28

Opis

Właściwie to Julia Fiona Roberts. amerykańska aktorka i producentka, uważana jest za jedną z najlepiej opłacanych aktorek Hollywood.

Nie planowała aktorstwa i nie kończyła żadnej szkoły w tym kierunku. Chciała zostać weterynarze. Aktorstwem zainteresowała się dopiero w wieku 17 lat, kiedy to jej brat Eric rozpoczęła swoją aktorską karierę. Dzięki jego wstawiennictwu pojawiła się w jednej z głównych rol w filmie "Blood Red" z 1986 roku. Jednak film na swoją premierę musiał czekać dwa lata, a debiut Juli nie odbił się większym echem. Dopiero 2 988 roku pokazał się dwa filmy z jej udziałem, które pozwoliły ją dostrzec. Zagrała wówczas w "Mystic Pizza" i "Satisfaction". Wkrótce po tym, pojawiła się u boku Shirley McLaine oraz Sally Field w dramacie "Stalowe magnolie". W 1990 roku zagrała główna rolę w komedii romantycznej "Pretty Woman". Wcieliła się wówczas w rolę uroczej prostytutki, w której zakochuje się bogaty klient. Od tamtej pory stała się wielkoformatową gwiazdą, a propozycje kolejnych ról sypały się jak z rękawa.

Julia to z pewnością aktorka o szerokim wachlarzu umiejętności aktorskich, na swoim koncie ma role zarówno w dramatach, jak i komediach czy sensacjach. Po premierze "Pretty Woman" moglismy zobaczyć ją w takich filmach jak "Za wcześnie umierać" (1991), "Raport pelikana" czy "Something To Talk About" z 1995 roku. Razem Hugh Grantem zagrała w komedii romantycznej - "Nothing Hill"(1999). Zagrała w nim słynną aktorkę, która przez przypadek poznaje pracownika księgarni i zakochuje się w nim.

W 200o stworzyła fenomenalną kreację (nagrodzoną Oscarem" w filmie opartym na faktach, "Erin Brokovich".

Aktorka za swoje kreacje była wielokrotnie nagradzana. Jest zdobywczynią Oscara w 2001 roku, poza tym była do niego nominowana jeszcze dwukrotnie. 3 razy zdobyła Zloty Glob (poza tym nominowana była do niego jeszcze trzy razy); jest laureatką brytyjskiej nagrody BAFTA (poza tym była jeszcze do niej nominowana za rolę w "Pretty Woman"), nominowana do nagrody Emmy oraz dwukrotnie do nagrody Akademii Science Fiction Fantasy i Horroru, zdobywczyni statuetki Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, Amerykańskiego Instytutu Filmowego oraz nagrody krytyków z Los Angeles, zdobywczyni nagrody MTV. Roberts była jeszcze wielokrotnie nominowana do takich nagród jak Zloty Satelita, Złoty Popcorn ( raz go zdobyła) oraz Independent Spirit.

Prywatnie była dwukrotnie zamężna. W 1993 roku wyszła za muzyka Lyle'a Lovetta, ale związek ten rozpadł się po zaledwie dwóch latach. Od 2002 roku jest żoną operatora Daniel Moder, którego poznała na lanie filmowym. Mają trójkę dzieci.

Julia ma także swoją własną firmę producencką Shoelace Productions, która wyprodukowała np. "Mamuśkę".


FILMOGRAFIA (wybrane):

1988: Satysfakcja
1988: Mystic Pizza
1989: Stalowe magnolie
1990: Pretty Woman
1991: Sypiając z wrogiem
1993: Raport Pelikana
1996: Michael Collins j
1996: Wszyscy mówią: kocham cię
1997: Teoria spisku
1999: Uciekająca panna młoda
2001: Ulubieńcy Ameryki
2001: Mexican
2001: Ocean's Eleven: Ryzykowna gra
2002: Niebezpieczny umysł
2003: Uśmiech Mony Lizy
2004: Bliżej
2007: Wojna Charliego Wilsona
2009: Gra dla dwojga

PRODUKCJA:

1998: Mamuśka
2003: Sędziowie z Queens
2004: Samantha i Nellie
2005: Przygoda Felicity
2008: Kit Kittredge: An American Girl


(opr. Magdalena Tyrka)


 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

Królewna Śnieżka (14)

Królewna Śnieżka  - Zdjęcie nr 1
Królewna Śnieżka  - Zdjęcie nr 2
Królewna Śnieżka  - Zdjęcie nr 3
Królewna Śnieżka  - Zdjęcie nr 4
Królewna Śnieżka  - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade