Osoby filmu i teatru
Andy Garcia

Andy Garcia Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Hawana, Kuba
  • Data urodzenia: 1956-04-12

Opis

Aktor i producent, którego pełne imię brzmi Andrés Arturo García Menéndez. choć urodził się na Kubie, to studia kończył już w USA. Jest absolwentem wydziały teatralnego na Florida International University w Miami.. Po studiach grywał głównie na Florydzie w miejscowych teatrach. Na ekranie debiutował w 1983 roku rola barmana w filmie "A Night in Heaven", ale prawdziwa kariera aktorska rozpoczęła się dopiero po 1987 roku, kiedy to zagrał młodego agenta FBI w filmie Briana De Palmy - "Nietykalni". W filmie wystąpił u boku Kevina Costnera oraz Seana Connery. Razem z Michelem duglasem pojawił się w dość udanym thrillerze "Blac Rain" w 1989 roku - historii walki z japońska mafią. Przełomem okazał się jednak rok 1990, kiedy to zagrał w trzeciej części "Ojca Chrzestnego". Wcielił się wówczas w postać brutalnego Vincenta Mancin, bratanka Dona Corleone. Rola ta przyniosła mu nominację do nagrody Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.

W latach 90. aktor grywał role w podobnym klimacie. W tym samym roku pojawił się w obrazie Mike'a Figgisa "Internal Affairs", wcielając się w postać gliniarza z oddziału wewnętrznego. Zagrał wówczas razem z Richardem Gere. Razem z Emmo Thompson pojawił się w filmie "Dead Again" (1991). Znowu zupełnie odmienne kreacje stworzył w komedii "Przypadkowy bohater" oraz dramacie "Kiedy mężczyzna kocha kobietę" (1994). Zagrał również w kasowej produkcji "Ocean's Eleven" oraz jego dwóch kolejnych częściach. Niedługo do kin trafi najnowszy film z jego udziałem  -  New York, I Love You.

Aktor poza Oscarem, był dwukrotnie nominowany do Złotego Globu oraz nagrody Emmy, a także Złotego Popcornu oraz Złotego Satelity.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1983:   Guaguasi
1985:   Niebezpieczna aura
1988:   Amerykańska ruletka 
1990:   Ojciec chrzestny III  
1992:   Jennifer 8  
1994:   Kiedy mężczyzna kocha kobietę 
1996:   Zniknięcie Garcia Lorca 
1998:   W akcie desperacji 
1999:   Trudny wybór
2001:   Gra w słowa
2001:   Ocean's Eleven: Ryzykowna gra
2004:   Uwięziona we śnie 
2005:   Hawana - miasto utracone
2007:   Odwrócić przeznaczenie
2009:   New York, I Love You
2009:   Różowa Pantera 2
2010:   Georgia 
2010:   The Last Full Measure


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade