Osoby filmu i teatru
Matt Damon

Matt Damon Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Cambridge, Massachusetts, USA
  • Data urodzenia: 1970-10-08

Opis

Jego pełne imię to Matthew Paige Damon, amerykański aktor, scenarzysta i producent, znany ze swej przyjaźni z innym znanym aktorem Benem Affleckiem, z którym wielokrotnie spotykał się na planie filmowym (aktorzy przyjaźnią się od dzieciństwa). Aktor wychowywany był głownie przez matke, bowiem ojciec odszedł gdy aktor miał dwa lata.

Karierę w show biznesie aktor zaczął stosunkowo późno, jedyne co robił wcześniej to wystąpił w reklamie w wieku 16 lat. Studiował na Harvardzie, na wydziale literatury angielskiej. Jednak marzenie z dzieciństwa, by zostać aktorem nigdy go nie opuściło. Pierwsza,jedno linijkową rolę dostał w 1988 roku roku w filmie "Miystic Pizza", który wypromował wówczas Julię Roberts. W tym samym roku pojawił się u boku Diane Keaton oraz Liama Nessona w filmie "the Good Mother, ale dopiero występ w "Risin Son" z1990 można nazwać czyś poważniejszym. W 1992 roku razem ze swoim wieloletnim przyjacielem Affleckime wcielił się w postać uczniów elitarnej szkoły, którzy prześladują jednego z nowych uczniów w filmie "Barwy uczelni św. Mateusza", zaś rok później mogliśmy oglądać go jako żołnierza - idealistę w obrazie "Geronimo". Pierwsze sukcesy sprawiły, że aktor porzucił studia by całkiem poświęcić się aktorstwu. Razem z Benem Affleckiem i jego młodszym bratem wyjechał do Hollywood by tam poszukać szczęścia. Jednak prawdziwa poważna rola przyszła dopiero w 1995 roku, w telewizyjnej produkcji "Ostatni prawdziwi kowboje" Tommy'ego Lee Jonesa, ale już rok później zagrał razem z Meg Ryan i Denzelem Washingtone w dramacie "Szalona odwaga" w reżyserii Edwarda Zwicka. Prawdziwy przełom to rok 1997 i rola w filmie"W pogoni za Amy" oraz angaż w produkcji Francisa Forda Copoli "The Rainmaker". niedługo po tym filmie na ekrany kin trafił "Buntownik z wyboru" - efekt wieloletniej pracy Damona z Affleckiem. Aktorzy nad scenariuszem do filmu pracowali blisko 5 lat. Film odniósł spektakularny sukces czego najlepszym dowodem jest przyznany mu Oscar,Złoty Glob, nagroda Złotego Satelity oraz Srebrnego Niedźwiedzia.

W 1998 roku Damon wystąpił w kasowej produkcji Stevena Spielberga "Szeregowiec Ryan", w którym aktor zagrał główną rolę (partnerował mu Tom Hanks). Po raz kolejny z Affleckiem spotkali się na planie filmu "Dogma". W tym samym roku mogliśmy zobaczyć go również w roli oszusta kradnącego tożsamość w "Utalentowanym panu Ripley'u",w którym zagrał również Jude Law oraz Gwyneth Paltrow.

Mimo niezbyt długiego stażu w świecie aktorskim aktor może pochwalić się wieloma nominacjami oraz nagrodami. Na swoim koncie a nominacje do takich nagród jak Oscar, Złoty Glob, nagroda Akademii Science Fiction Fantasy i Horroru,  nagroda Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych,nagroda Amerykańskiej Gildii Scenarzystów, Złoty Popcorn, Złoty Satelita oraz Nagrody Amerykańskiej Publiczności. Do części z nich był nominowany kilkakrotnie, zaś cześć z nich zdobył.

Prywatnie aktor jest żonaty,jego wybranką została Luciana Barroso, z którą ma dwie córeczki.

FILMOGRAFIA (WYBRANE):

 1988:    Dobra matka
 1993:    Geronimo: Amerykańska legenda 
 1997:    Zaklinacz deszczu 
 1997:    Buntownik z wyboru  
 1998:    Hazardziści 
 1999:    Dogma 
 2000:    Szukając siebie 
 2001:    Ocean's Eleven: Ryzykowna gra
 2002:    Niebezpieczny umysł 
 2002:    Tożsamość Bourne'a  
 2005:    Syriana
 2006:    Infiltracja
 2008:    Che "Guerrilla"
 2009:    Intrygant
 2009:    Margaret 


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Scenarzysta (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade