Osoby filmu i teatru
Brad Pitt

Brad Pitt Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Shawnee, Oklahoma, USA
  • Data urodzenia: 1963-12-18

Opis

Jego pełne imię to William Bradley Pitt , urodził się w niewielkim miasteczku, jako najstarszy spośród trójki rodzeństwa.

Jego rodzina była praktykującymi batystami, zaś Pitt należał do kościelnego chóru. Był bardzo dobrym uczniem, należał do samorządu, interesował się przede wszystkim sztuką, filmem i muzyką. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Missouri. Jednak w 1986 porzucił je i razem z 6 innym kolegami wyjechał do Hollywood, marząc o aktorskiej karierze. Imał się wówczas rożnych zajęć by zarobić. pracował w telemarketingu, był maskotką kurczakiem reklamującym sieć meksykańskich restauracji.

Po raz pierwszy na szklanym ekranie pojawił się w jako statysta w filmie "Mniej niż zero", żeś pierwsza epizodyczna rola to serial "Dallas", w którym zagrał chłopaka córki Priscilli Presley. Później pojawił się na krótko w mydlanej operze "Inny świat" oraz zagrał kilka drobniejszych ról m.in. w 'Head of the Class'czy "21 Jump Street".

Prawdzie uznanie zdobył jednak dzięki roli w filmie Ridley'a Scotta - "Telma i Lousie", w którym zagrał JD. Kiedy jeszcze dodatkowo magazyn "People" okrzyknął go najseksowniejszym aktorem, wrota aktorskiej kariery stanęły przed nim otworem. W 1992 roku pojawił się w filmie Roberta Redforda "Rzeka życia", a już w następnym roku w "Prawdziwym romansie". Rola w "Kalifornii" pokazał nieznane dotąd oblicze aktora- zagrał bowiem nie przystojniaka, ale obskurnego, odrażającego i niechlujnego psychopatę.

W 1994 roku razem z Tomem Crius'em pojawił się w horrorze "Wywiad z wampirem". Jego kreacja romantycznego, nieszczęśliwego Louisa została wyróżniona nominacją do Oscara. Jeszcze w tym samym roku u boku Anthony'ego Hopkinas zagrał w "Wichrach namiętności" (ci dwaj aktorzy mieli się potem spotkać ponownie na planie filmu "Joe Black").W 1995 roku pojawił się w znakomitym thrillerze "Siedem" również doskonałą kreację stworzył w filmie "12 małp", gdzie zagrał także Bruce Willis. Oba te filmy ostatecznie udowodniły, że nie ma roli której pitt nie byłby w stanie zagrać. Rok 1997 to kreacja w dramacie "& lat w Tybecie" oraz rola Tylera w znakomitym filmie "Podziemny krąg", w którym partnerował Edwardowi Nortonowi.

Aktor bardzo dobrze poradził sobie z rolą w pięknym, subtelnym obrazie "Joe Black", w którym wcielił się w postać Śmierci. Aktora mogliśmy zobaczyć także w takich filmach jak "Być jak John Malkovich", "Przekręt" (zagrał wówczas nie do końca rozgarniętego cygana). Bardzo dobrze przyjęto jego występ w duecie z Julią Roberts w "Mexican", oraz w produkcji "Zawód szpieg", w którym wystąpił razem z Robertem Redfordem. Bardzo dobre opinie zebrał jego występ w trzech częściach zabawnej komedii o paczce profesjonalnych złodziei "Ocean's Eleven", w której pojawił się takie sławy jak Georg Clooney, Matt Demon, Julia Roberts czy AL Pacino oraz Catherin Zeta-Jones.

równie dużo popularnością cieszył się film "Troja", w którym zagrał legendarnego Achillesa. W 2005 roku zagrał w komedii sensacyjnej "Mr. & Mrs. Smith", na planie której poznał swoją obecną partnerkę - Angelinę Jolie. Ostatnio mogliśmy go na ekranach kin zobaczyć w filmie "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", w którym po raz drugi zagrał z Cate Blanchett.

Wielokrotnie nagradzany i nominowany do prestiżowych nagród.

Prywatnie długo związany był z amerykańską aktorką Gwuneth Paltrow. W 200 roku wziął ślub z aktorką znaną z kultowego serialu "przyjaciele", Jennifer Aniston. Obecnie jest związany z Angeliną Jolie, z którą ma córeczkę. Razem wychowują także trójkę adoptowanych dzieci. Dwukrotnie nominowany do Oscara (za film "12 małp" w 1996 roku oraz za rolę w  "Ciekawym przypadku Benjamina Button" w 2009 roku); trzykrotnie nominowany do Złotego Gobu ("Wichry namiętności", "Babel", "Ciekawy przypadek Benjamina Button") raz zdobył to nagrodę za film "12 małp); zdobywca nagrody na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji; dwukrotnie nominowany do nagrody brytyjskiej akademii BAFTA; nominowany do Emmy za najlepszy gościnny wsytęp w serialu komediowym; dwa razy nominowany do nagrody Saturm zdobył ją w 1996 roku również za rolę w "12 małpach";  dwukrotnie nominowany do nagrody Amerykańskiej Gidli Aktorów Filmowych. Był także nominowany do nagrody Independent Spirit za kreację w "Cenie odwagi" z 2007 roku. Trzykrotny zdobywca nagrody MYV, poza tym nominowany był to tej nagrody jeszcze pięciokrotnie. Dwukrotnie nominowany do nagrody Międzynarodowej Akademii Prasowe, zdobywca Kryształowej Statuetki - nagrody Amerykańskiej Publiczności.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1987:  Mniej niż zero 
1987:  Ziemia poza prawem 
1990:  Za młoda by umrzeć?
1991:  Thelma i Louise 
1992:  Kontakt
1994:  Wywiad z wampirem  
1994:  Wichry namiętności 
1995:  12 małp
1995:  Siedem 
1998:  Joe Black
1999:  Podziemny krąg
2000:  Przekręt
2001:  Ocean's Eleven: Ryzykowna gra
2004:  Troja 
2006:  Babel
2007:  Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda
2008:  Tajne przez poufne
2008:  Ciekawy przypadek Benjamina Buttona
2009:  Bękarty wojny 


(opr. Magdalena Tyrka)

 

 


 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

Brad Pitt - 15 najlepszych zdjęć (15)

Brad Pitt - 15 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 1
Brad Pitt - 15 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 2
Brad Pitt - 15 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 3
Brad Pitt - 15 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 4
Brad Pitt - 15 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade