Osoby filmu i teatru
Willem Dafoe

Willem Dafoe Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Appleton, Wisconsin, USA
  • Data urodzenia: 1955-07-22

Opis

Amerykański aktor znany głównie z ról silnych, niezależnych facetów, typów spod ciemnej gwiazdy. Znany jest ze swojej znakomitej ekspresji oraz charakterystycznej mimiki.

Urodził się w wielodzietnej rodzinie katolickiej. Porzucił studia na University of Winsconsin, by móc poświęcić się aktorstwu. Należał do grupy "Theatre X", cieszącej się uznaniem. Grupa ta w latach 70. odbyła tournee po Europie, które spotkało się z ciepłym przyjęciem. W roku 1977 przeniósł się no Nowego Jorku. Wówczas rozpocząl współpracę z "Performance Group", gdzie poznał reżyserkę Elizabeth LeCompte. Już rok później przenieśli się razem do "The Wooster Group", w którym reżyserem Dafoe jest do dnia dzisiejszego.

Jego debiut przypadł na rok 1980, kiedy to pojawił się w filmie Michaela Cimino "Wrota niebios". Po tym obrazie grywał mało zanczące role,  sukces odniósł dopiero jego występ w obrazie Waltera Hilla "Ulice ognia" z 1984 roku. Dafoe zagrał wówczas przywódcę motocyklowego gangu.

Pierwsza poważna rola to rok 1985 i filmie "Żyć i umierać w Los Angeles" Williama Friendkina. Przełom nadszedł w roku następnym, kiedy to otrzymał angaż w filmie "Pluton" Oliviera Stone (za ten film reżyser oraz producent otrzymali Oscara). Dafoea za swoją kreację otrzymał nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz Independent Spirit Award. Po raz kolejny w filmie tego samego reżysera aktor pojawił się 3 lata póżniej( Urodzony 4 lipca). Rok wcześniej moglismy go zaobaczyć w obrazie "Missisipi w ogniu" Alana Parkera,

Sporym echem odbiła się rola Defoa w filmie "Ostatnie kuszenie Chrystusaa" z 1988 roku. Aktor zagrał wówczas główną rolę. Reżyserem filmu był Martin Scorsese. Podobna sytuacja miała miejce, gdy na ekranach kin pojawił się folejny film z udziałem Williama - "Triumf ducha" (1990), w którym aktor zagrał żydowskiego boksera.

Lata 90 to role w filmach, obecnie określanych jako kultowe. Na ten czas przypadają takie tytuły  jak "Dzikość serca", "Speed 2", "Stan zagrożenia" czy "Sidła miłości". Williama Defoa mogliśmy także zobaczyć w filmie Jurka Bogajewicza "Boże skrawki".

Prywatnie od marca 2005 roku jest związany z Giadą Colagrande, zaś ze związku z  Elizabeth LeCompte ma syna Jacka, który urodził się w 1982 roku.

FILMOGRAFIA (WYBRANE):

1980:  Brama nieba 
1983:  Zagadka nieśmiertelności
1984:  Ulice w ogniu
1985:  Żyć i umrzeć w Los Angeles  
1986:  Pluton
1988:  Ostatnie kuszenie Chrystusa 
1988:  Mississippi w ogniu 
1989:  Urodzony 4 lipca 
1992:  Białe piaski 
1993:  Sidła miłości 
1996:  Angielski pacjent 
1997:  Speed 2: Wyścig z czasem 
2000:  American Psycho 
2001:  Boże skrawki 
2003:  Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2 
2004:  Aviator  
2005:  xXx 2: Następny poziom  
2006:  Zakochany Paryż
2007:  Facet do towarzystwa  
2009:  Antychryst 

 

(opr.  Magdalena Tyrka)
 

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade