Osoby filmu i teatru
Edward Norton

Edward Norton Życiorys, biografia, zdjęcia

 • Miejsce urodzenia: Boston, Massachusetts, USA
 • Data urodzenia: 1969-08-18

Opis

Jego pełne imię to Edward Harrison Norton, urodził się w rodzinie z prawniczymi tradycjami, sam Edward studiował astronomię i filologią japońską, a w 1991 roku ukończył uniwersytet Yale z dyplomem historii. po ukończeniu edukacji pracował w filii firmy założonej przez jego dziadka - The Enterprise Foundation, która siedzibę miała w Osace. Po powrocie grywał w nowojorskich teatrach i dorabiał jako kelner.

Aktorstwem zainteresował się już w wieku pięciu lat, zafascynowany przedstawieniem teatralnym, w którym zagrała jego opiekunka. po swoim powrocie z Osaki zaczął występować na deskach teatrów off broadwayowskich. Można go było zobaczyć m. in. w sztuce "Fragments" Edwarda Albee. W 1996 roku zadebiutował na szklanym ekranie w filmie "Skandalista Lary FLint" w reżyserii Milo¹a Formana. W tym samym roku otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, za swoją rolę drugoplanowa w obrazie "Wszyscy mówią kocham cię". Kiedy Leonardo DiCaprio odmówił zagrania w "Leku pierwotnym", reżyser filmu wypatrzył Nortona podczas jednego ze spektakli i o od razu zaproponował mu angaż. Norton zagrał w nim Aarona Stamplera. Za swoją kreację otrzymał Złoty Glob oraz nominację do Oscara w kategorii "najlepszy aktor drugoplanowy" oraz nominację do nagrody brytyjskiego przemysły filmowego BAFTA.

Odrzucił rolę u boku Toma Hanksa w "Szeregowcu Ryanie", zagrał natomiast w 1998 roku "Więzieniu nienawiści", za co po raz kolejny nominowany był do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Kiedy reżyser David Fincher zobaczył ge Nortona w "Skradaliście Lary Flincie", jedynie na podstawie tego film zaproponował mu rolę w kultowym filmie "Podziemny krąg" z 1999 roku, w którym aktor zagrał razem z Bradem Pittem oraz Heleną Bonham-Carter.

Norton poza aktorstwem zajmuje się także reżyserią. Jego debiut jako reżysera to rok 2000 i film "Zakazany owoc". Aktor sam pojawił się w tej produkcji i zadedykował ją swojej zmarłej matce. Edward uznawany jest za jednego ze zdolniejszych młodych aktorów. W swoim aktorskim dorobku ma wiele ambitnych produkcji, za które zdobywał liczne nominacje i nagrody. Był dwukrotnie nominowany do Oscara ( za film "Lęk pierwotny" oraz "Więzienie nienawiści"), laureat Złotego Globy za role w "Lęku pierwotnym", zdobywca nagrody Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków, był dwa razy nominowany do Saturna, nagrody Akademii Science Fiction Fantasy i Horroru oraz do nagrody MTV, laureat Złotego Satelity za rolę w "Więzieniu nienawiści", a nominowany do tej nagrody był trzykrotnie.

Prywatnie aktor czynnie udziela się charytatywnie, przekazując organizacjom część swoich dochodów. Jest wielkim fanem muzyki rockowej, sam występował jako gitarzysta na koncertach grupy Hole w Los Angeles.

FILMOGRAFIA(WYBRANE):

 • 1996: Wszyscy mówią: kocham cię
 • 1996: Lęk pierwotny
 • 1998: Więzień nienawiści
 • 1999: Podziemny krąg
 • 2000: Zakazany owoc
 • 2001: Rozgrywka
 • 2002: Czerwony smok
 • 2003: Włoska robota
 • 2005: Dolina iluzji
 • 2006: Iluzjonista
 • 2006: Malowany welon
 • 2008: Incredible Hulk
 • 2009: Leaves of Grass

 

(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Reżyser (kino)

Scenarzysta (kino)

Zdjęcia

Edward Norton - 15 najlepszych zdjęć (15)

Edward Norton - 15 najlepszych zdjęć - Zdjęcie nr 1
Edward Norton - 15 najlepszych zdjęć - Zdjęcie nr 2
Edward Norton - 15 najlepszych zdjęć - Zdjęcie nr 3
Edward Norton - 15 najlepszych zdjęć - Zdjęcie nr 4
Edward Norton - 15 najlepszych zdjęć - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade