Osoby filmu i teatru
Colin Firth

Colin Firth Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Grayshott, Anglia, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1960-09-10

Opis

Właściwie to Colin Andrew Firth, brytyjski aktor filmowy i teatralny. Uchodzi za bardzo wszechstronnego aktora, który jest w stanie zagrać praktycznie każdą rolę.

Pochodzi z inteligenckiej rodziny, ojciec był wykładowcą historii w collage'u, zaś matka wykładała na uniwersytecie teologie. Sam aktor jednak od samego początku nie znosił szkoły, zdecydowanie bardziej ciągnęło go do szkolnych przedstawień, w których grywał od najmłodszych lat. Choć urodził się w Anglii, często przeprowadzał się z rodziną. Tym sposobem mieszkał w Angeli,Nigerii (jego dziadkowie byli misjonarzami)oraz Stanach Zdjednoczonych. W wieku osiemnastu lat pracował głownie za kulisami w National Youth Theater. Prawdziwą naukę aktorstwa rozpoczął wkrótce po tym, na trzyletnim kursie w Drama Center w Londynie.

Debiutował na początku lat 80. Rola Hamleta przykuła uwagę krytyków i dzięki niej otrzymał propozycję występu na West Endzie w spektaklu "Another Country", wyreżyserowanym przez Marka Kanievska. Wkrótce po premierze sztuka doczekała się swojej ekranizacji (1984), która była jednocześnie debiutem filmowym Firth'a. W tym samym czasie Colin pojawił się w produkcji Pata O'Connora, "miesiąc na wsi", gdzie wcielił się w rolę weterana wojennego próbującego zapomnieć o koszmarze wojny. Połowa lat 80. to czas intensywnych występów aktorka w produkcjach telewizyjnych. Brał udział m. in. w serialu "Wings of Fame", "Dama Kameliowa" oraz "Dutch Grils". Zagrał też w telewizyjnej ekranizacji "Dumy i uprzedzenia" na podstawie powieści Jane Austen ( w 1995 roku otrzymał za nią nominację do brytyjskiej nagrody BAFTA).

Na ekrany kinowe powrócił dopiero pod koniec lat 80. w filmie Martina Donovana z 1988 roku, "Apartamet zero". Zagrał wówczas samotnika, infantylnego i sfrustrowanego, nękanego przez sąsiadów. W tym samym roku zagrał tytułowego bohatera w "Valmoncie", wcielając się w postać hrabiego de Velmont, zdziecinniałego i beztroskiego, oderwanego od otaczającego go świata.

Następnie Colin zniknął na jakiś czas z kinowych ekranów kin, by po pięcioletniej przerwie powrócić w filmie "W kręgu przyjaciół". Zagrał w nim Simona - kpiarza i playboya. Bardzo dobrze została odebrana jego drugoplanowa rola w "Angielskim pacjencie".

Od tego czasu Firth pojawiał się w wielu produkcjach filmowych. Do najsłynniejszych zaliczyć można: "Zakochany Szekspir" (1998); "Związki rodzinne" (2000); "Dziewczyna z perła" (2003) czy "To właśnie miłość". Jednaj znany jest przede wszystkie z roli Marka Durcy'ego w zabawnej komedii "Dziennik Bridge Jones", w której partnerował Rene Zellweger.

Był trzykrotnie nominowany do nagrody brytyjskiego przemysł filmowego BAFTA, raz do nagrody Emmy, zdobywca nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów za rolę w "Zakochanym Szekspirze" poza tym był też do niej nominowany za kreację w "Angielskim pacjencie". Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w 2001, nominowany był do niej jeszcze raz w 2004 roku. ZA rolę w "Dziennik Bridge Jones" nominowany był do nagrody MTV oraz Złotego Satelity - nagrody Międzynarodowej Akademii Prasowej.

FILMOGRAFIA (wybrane)

1984:   Dama kameliowa  
1987:   Zaczarowany ogród 
1989:   Tumbledown
1991:   Kobieta fatalna
1994:   Playmaker
1995:   W kręgu przyjaciół
1996:   Angielski pacjent 
1998:   Zakochany Szekspir 
1999:   Pierwsze oczarowanie
2000:   Związki rodzinne 
2001:   Dziennik Bridget Jones
2002:   Bądźmy poważni na serio 
2003:   Czego pragnie dziewczyna  
2003:   Miasto nadziei 
2003:   To właśnie miłość 
2003:   Dziewczyna z perłą 
2005:   Niania 
2007:   Ostatni legion
2008:   David Copperfield
2008:   Mamma Mia
2008:   Przypadkowy mąż
2009:   Dorian Gray

 

(opr. Magdalena Tyrka)

 

 


 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade