Osoby filmu i teatru
Keira Knightley

Keira Knightley Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Teddington, Anglia, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1985-03-26

Opis

Brytyjska aktorka, jej pełne imię to Keira Christina Knightley. Urodziła się w rodzinie, która miała wiele wspólnego z teatrem. Jej matka to urodzona w Szkocji dramatopisarka (napisała również scenariusz na podstawie własnej sztuki do filmu "Zimowy gość" z 1997 roku), zaś ojciec pracował jako aktor w przerwach dorabiając jako taksówkarz. Wychowywała się w domu otwartym i liberalnym, ale rodzice nie mogą dojść porozumienia skąd wzięło się jej oryginalne imię.

W szkole uchodziła za zamkniętą dziewczynkę może dlatego, że lubiła obserwować otoczenia. Gra od 6 roku życia, od dziecka uczyła się też tańca. W wieku 16 lat porzuciła szkolę w czym poparli ja także rodzice i wkrótce potem rozpoczęła edukację w prestiżowej  Academy of Music and Dramatic Art.

Przed kamera pierwszy raz stanęła w 1993 roku na planie filmu  „Royal Celebration" Ferdinanda Fairfaxa, jednak debiut na dużym ekranie to rok 1994 i epizodyczna rólka w filmie „A Village Affair".  Pięć lat później zagrała również niewielką rolę w kasowej produkcji "Gwiezdne Wojny - Mroczne Widmo". Wcieliła się wówczas w postać służącej królowej Amidali, która była jednocześnie jej sobowtórem. Do roku 2002 zagrała jeszcze niewielkie role m.in. w takich filmach jak „Pure" oraz "Bunkier". Jeszcze w 2002 roku pojawiła sie w bardzo dobrze przyjętym filmie "Podkręcić jak Beckham". Dzięki tej roli została uznana za najciekawszą wschodzącą młodą gwiazdę kina.

Prawdziwa sława nadeszła jednak w 2003 roku po premierze hitu  "Piraci z Karaibów". W filmie zagrały takie sławy jak Johny Deep, Orlando Bloom oraz Geoffery Rush. Keira wystąpiła również w kolejnych częściach tego filmu. Również dobrze został przyjęty kolejny obraz z jej udziałem - "Król Artur". Zagrała tam wojowniczą księżniczkę Pitków - Ginewrę, ukochaną króla.

Od 2002 roku aktorka regularnie pojawia się na ekranie filmowym. Za swoje aktorskie dokonania nominowana była w 2006 roku do Oscara (za rolę w filmie "Duma i uprzedzenie"), dwukrotnie nominowana do Złotego Globu oraz do brytyjskiej nagrody BAFTA. Trzykrotnie nominowana do nagrody MTV oraz dwukrotnie do statuetki Amerykańskiej Akademii Scence Fiction Fantasy oraz Horroru. Jest zdobywczynią Nagrody Amerykańskie Publiczności.

Wielokrotnie była umieszczana na liście najpiękniejszych ludzi świata oraz na liście najbardziej obiecujących gwiazd młodego pokolenia. Grywa w produkcjach zarówno amerykańskich jak i brytyjskich.

FILMOGRAFIA (wybrane):

(1993) Royal Celebration
(1994) A Village Affair
(1999) Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo
(2000) Księżniczka złodziei
(2002) Podkręć jak Beckham
(2003) Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły
(2005) Obłęd
(2005) Domino
(2007) Pokuta
(2008) Księżna
(2010) King Lear


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

Keira Knightley - 15 najlepszych zdjęć (15)

Keira Knightley - 15 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 1
Keira Knightley - 15 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 2
Keira Knightley - 15 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 4
Keira Knightley - 15 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 5
Keira Knightley - 15 najlepszych zdjęć  - Zdjęcie nr 6
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade