Osoby filmu i teatru
Mia Wasikowska

Mia Wasikowska Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Canberra, Australia
  • Data urodzenia: 1989-10-14

Opis

Mia Wasikowska - baletnica, która została aktorką, rozpoczęła karierę w ojczystej Australii. Najpierw zaczęła się regularnie pojawiać w popularnym serialu telewizyjnym, rozgrywającym się w szpitalu, All Saints. Pierwszą poważną rolę zagrała w filmie Paula Goldmana Szatański plan, za którą została wyróżniona nominacją do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego. Inne wczesne filmy z jej udziałem to September Petera Carstairsa i Zabójca Grega Mcleana, ten drugi z udziałem  Radhy Mitchell, Michaela Vartana i Sama Worthingtona. Zagrała też w kilku wybitnych filmach krótkometrażowych, Lens Love Story Sonii Whiteman, Skin Claire McCarthy; Cosette Samanthy Rebillet; Summer Breaks Seana Krucka oraz w tytułowej roli filmu Spencera Sussera, I Love Sarah Jane.

W Stanach Zjednoczonych aktorka zadebiutowała znakomitą rolą w serialu telewizyjnym In Treatment, pojawiając się w szeregu odcinków u boku Gabriela Byrne’a. Za swoją kreację została wyróżniona nagrodą Breakthrough Actress Award przyznawaną przez działającą w Los Angeles organizację Australians in Film.

Wschodząca gwiazda ekranu Mia Wasikowska niebawem pojawi się w kinach u boku Henry'ego Hoppera w dramacie Gusa Van Santa o dojrzewaniu, zatytułowanym Restless. Zimą aktorkę można było oglądać w  nominowanym do Oscara, Wszystko w porządku, w reżyserii  Lisy Cholodenko, z udziałem Annette Bening, Julianne Moore, Marka Ruffalo i Josha Hutchersona. Uwagę międzynarodowej publiczności zwróciła tytułową rolą w filmie Tima Burtona Alicja w Krainie Czarów, z Johnnym Deppem, Heleną Bonham Carter i Anne Hathaway. Za kreacje w obu tych filmach Mia otrzymała nagrodę w kategorii  Breakthrough Actress of the Year na  Hollywood Film Festival.

Od tamtej pory mogliśmy ją oglądać na ekranach kin w filmach Opór Edwarda Zwicka z Jamie Bellem (również w obsadzie Jane Eyre), Danielem Craigiem i Lievem Schreiberem; Amelii Earhart Miry Nair, z Hilary Swank i Richardem Gere oraz That Evening Sun z Halem Holbrookiem, filmie w reżyserii Scotta Teemsa, za rolę w którym Mia Wasikowska zdobyła nominację do Spirit Award w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa.

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade