Osoby filmu i teatru
Cate Blanchett

Cate Blanchett Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Melbourne, Australia
  • Data urodzenia: 1969-05-14

Opis

Urodziła się na przedmieściach Melbourne, początkowo nie była zainteresowana zbytnio aktorstwem, studiowała ekonomię i sztukę na uniwersytecie w Melbourne. kiedy skończyła 18 lat wyjechała do Egiptu gdzie po raz pierwszy wystąpiła w filmie, wówczas jeszcze jako statystka.
Po powrocie do rodzinnego kraju przeniosła się do Sindey, gdzie skończyła studia w Narodowym Instytucie Teatralnym. Swoje pierwsze kroki jako profesjonalna aktorka stawiała w teatrze, ża pierwsza poważna rola to rok 2993 i jej występ w sztuce "Oleanna" Davida Mameta. Rola w filmie "Elizabeth" z 1993 roku została nagrodzona Złotym Globem, BAFTĄ oraz nominacją do Oscara. Za rolę w filmie "Utalentowany Pan Ripley została nominowana do nagrody BAFTA. Prawdziwa sława przyszła po tym, jak wcieliła się w rolę Galadreii w trylogii Petera Jacksona "Władca pierścieni".
Rok 20005 przyniósł upragnioną statuetkę Oscara, za drugoplanową role w "Aviatorze", w którym zagrała Kathrine Hepburn. Był to pierwszy taki przypadek gdy aktorka dostała Oscara za zagranie osoby nagrodzonej tę samą nagrodą. Następny rok i film "Notatki o skandalu". w którym zagrała razem z Judi Dench przyniósł kolejną nominację do tej prestiżowej nagrody.Rok 2007 był dla Cate dość pracowity, na ekrany kin weszły dwie duże produkcje z jej udziałem: "I'm not there" i "Elizabeth: Złoty wiek", zdobywając tym samym kolejne nominacje do Oscara.

5 grudnia 2008 roku została uhonorowana gwiazdą w Hollywood Walk of Fame, a w 2009 australijska poczta umieściła ją na znaczkach z serii ""2009 Australian Legends of the Screen".

Prywatnie jest żoną scenarzysty Andrew Upton i matką dwóch chłopców.
(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade