Osoby filmu i teatru
Bill Murray

Bill Murray Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Wilmette, Illinois, USA
  • Data urodzenia: 1950-09-21

Opis

Właściwie jego pełne imię to William James Murray, amerykański aktor, reżyser i scenarzysta, znany przede wszystkim ze swoich ról komediowych. Jest piąty z dziewięciorga rodzeństwa. Naukę zaczynał w prowadzonej przez jezuitów szkole dla chłopców, zaś w Regis College w Denver przygotowywał się do studiów medycznych. Jednak, kiedy został złapany przez policję z nielegalna marihuaną marzenie o karierze lekarza prysło. Zanim Muuray zajął się aktorstwem pracował m.in. jak wytwórca pizzy oraz murarz. Jednak idąc w ślady swojego brata w 1997 roku dołączył do grupy komików "Second City", do której należeli już Danem Aykroydem i Johnem Belushi. Ale filmową karierę umożliwiły mu dopiero występy w programie telewizyjnym "Saturday Night Live".

Na szklanym ekranie debiutował w 1977 roku rolą w filmie "Meatbals" w reżyserii Ivana Reitmana. Mogliśmy go również oglądać w takich produkcjach jak "Tootsie" (zagrał przyjaciele Dustina Hoffmana"), "Pogromcy duchów", "Mały sklep z horrorami". Dwoma znakomitymi rolami w jego dorobku są z pewnością "Dzień świstaka" oraz dramat "Między słowami".

Aktor ma na swoim koncie nominacje do takich nagród jak Oscar, Saturn, nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz Złotego Popcornu. Jest zaś zdobywcą nagrody NYFCC przyznawanej przez Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych, nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles, Złotego Satelity, Independent Spirit, Złotej Kaczki, nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, nagrody BAFTA oraz Złotego Globu.

Prywatnie był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą małżonką była  Mickey Kelley, z którą rozwiódł się w 1994. Po raz drugi ożenił się z  Jennifer Butler. Małżeństwo przetrwało jedenaście lat i skończyło się rozwodem w 2008 roku. Aktor ma sześcioro dzieci.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1980:    Tam wędrują bizony 
1982:    Tootsie 
1984:    Pogromcy duchów 
1990:    Łatwy szmal 
1993:    Dzień świstaka 
1996:    Pięć ton i on 
1998:    Rushmore 
2000:    Michael Jordan na Maxa
2000:    Hamlet 
2000:    Aniołki Charliego 
2001:    Sekrety miłości
2003:    Kawa i papierosy 
2003:    Między słowami  
2005:    Hawana - miasto utracone 
2008:    Miasto Cienia 
2008:    Dorwać Smarta 
2009:    The Limits of Control
2009:    Get Low


(opr. Magdalena Tyrka)

 


 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade