Osoby filmu i teatru
Christian Bale

Christian Bale Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Haverfordwest, Walia, Wielka Brytania
  • Data urodzenia: 1974-01-30

Opis

Jego pełne imię to Christian Charles Phillip Bale. Najmłodszy syn pilota i tancerki cyrkowej. Na ekranie telewizyjnym mogliśmy go oglądać od najmłodszych lat. Występował w reklamówkach telewizyjnych (płyn do płukania oraz płatki śniadaniowe) oraz mniejszych produkcjach (np. w dramacie emitowanym przez NBC "Anastazja:Tajemnice Anny").

Z czasem zaczął grywać na londyńskiej scenie teatralnej Wes End. Pojawił się m. in. w komedii "The Nerd" z udziałem Rowana Atkinsa. W wieku trzynastu lat został wybrany spośród czterech tysięcy chłopców przez Steven Spielberga, do roli syna amerykańskiego dyplomaty w dramacie "Imperium słońca". Rola ta przyniosła mu nagrody National Board of Review oraz Young Artist Award. Jednak co ważniejsze, młody Christian został dostrzeżony przez reżyserów. Dwa lata po premierze filmu Spielberga wystąpił w ekranicazji szekspirowskiego działa "Henryk V"(1989), w reżyserii Kennetha Branagha. Od tego czasu na kinowym ekranie gościł regularnie. W 1990 roku wystapił w telewizyjnej produkcji "Wyspa skarbów"  - ekranizacji powieści Roberta Louisa Stevensona.

W swoim dorobku aktorskim ma bardzo zróżnicowane role. Występował zarówno a filmach familijno-przygodowych ("Gazeciarze"), melodramatach ("Małe kobietki"), dramatach ("Idol"), a także użyczył swojego głos do disneyowskiego filmu "Pocahontas". Christian Bale wcilił się także w postać Jezusa Chrystusa w telefilmie NBC "Maria, Matka Jezusa" z 1999 roku. Dużo mówiło się o jego roli w "American Psycho"(2000), w którym zagrał nowojorskiego yuppie, mordującego nocami młode kobiety. Za tą rolę otrzymał nagrodę Chlotrudis, był także nominowany do brytyjskiej nagrody Empire. Za swoją kreację w thrillerze psychologocznym "Mechanik" z 2004 roku otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Siges oraz był nominowany  do nagrody Saturn. Jego wsytęp w ekranicaji kultowego komiksu "Batman:Początek" zaostał nagrodzony Saturnem oraz nagrodą MTV Movie Awards. Ostatnio mogliśmu zobaczyć go w kolejnej części kultowego filmu o terminatorze - "Terminator: Ocalenie".

Prywatnie jest wegeterianinem i wielkim miłośnikiem zwierząt. Od 2000 roku jego żoną jest Sibi Blazic, z którą ma córeczkę Emmaline. Bale czynnie wspiera wiele organizacji jak np. Greenpeace, World Wildlife czy Happy Child Mission.

FILMOGRAFIA (WYBRANE):

1986: Anastazja: Tajemnica Anny
1987: Imperium Słońca
1989: Henryk V
1990: Wyspa Skarbów
1994: Małe kobietki
1996: Portret damy
1996: Metroland jako
1998: Idol
2000: American Psycho jako
2002: Equilibrium
2002: Władcy ognia
2004: Mechanik
2005: Batman: Początek
2006: Prestiż
2007: 3:10 do Yumy
2008: Batman:Mroczny rycerz
2009: Wrogowie publiczni

 


(opr. Magdalena Tyrka)

 

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

Christian Bale (10)

Christian Bale  - Zdjęcie nr 1
Christian Bale  - Zdjęcie nr 2
Christian Bale  - Zdjęcie nr 3
Christian Bale  - Zdjęcie nr 4
Christian Bale  - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade