Osoby filmu i teatru
Borys Szyc

Borys Szyc Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Łódź, Polska
  • Data urodzenia: 1978-09-04

Opis

Uważany za jednego z najzdolniejszych aktorów młodego kina polskiego,aktor zarówno filmowy jak i teatralny. Swoją przygodę zaczął bardzo wcześnie, bowiem już w wieku 9 lat, kiedy to pojawił się przebrany za krasnoludka w filmie"Kingsajz" Juliusza Machulskiego. Jednak decyzję o zostaniu aktorem podjął dopiero w szkole średniej. Jest absolwentem warszawskiej Szkoły Teatralnej, którą ukończył w 2001 roku. Zaraz po zakończeniu edukacji wystąpił w inscenizacji "Płatonowa" w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Zagrał tak dobrze, ze zdobył nagrodę na XIX Festiwalu Szkół Teatralnych. Po tym wydarzeniu dostał angaż w Teatrze Współczesny, w którym gra do dzisiaj występując niemal co wieczór na scenie. Pojawiał się też w spektaklach Teatru Telewizja oraz słuchowiskach Teatru Polskiego Radio,grywał również w serialach np. "Na dobre i na złe" czy "Adam i Ewa". Zaczął grywać także w filmach. Mogliśmy zobaczyć go w takich produkcjach jak "E=Mc2", "Enduro Bojz" czy "Przedwiośnie". Przełom nastąpił jednak dopiero wtedy, gdy zagrał rolę Alberta w filmie Konrada Niewolskiego "Symetria". Od tamtej pory w filmach pojawiał się regularnie grając bardzo zróżnicowane role. Zaraz po tym filmie kolejny raz zagrał w obrazie Machulskiego zatytułowanym "Vinci",a wkrótce po tym w kontrowersyjnym filmie "Pręgi" Magdaleny Piekorz. Jego pozycje umocniła również serialowe rola w "Oficerze" oraz jego kontynuacji pt. "Oficerowie".

W 2007 roku zagrał w dwóch głośny filmach: "Testosteronie" oraz "Rysiu" Stanisława Tyma. Ostatnio mogliśmy oglądać go w głośnym filmie "Wojna polsko -ruska", (ekranizacji książki Masłowskiej) oraz w thrillerze Feliksa Falki "Enen".

Aktor był dwukrotnie nominowany do nagrody Złotej Kaczki, jest zdobywcą Złotych Lwów. Na swoim konie ma także nominację do nagrody Polskiej Akademii Filmowej za swoją kreację w "Symetrii"

Szyc zawsze podkreśla, że wybierając role kieruje się przede wszystkim intuicją. Stawia na różnorodność i wyzwania. Prywatnie od 2005 roku jest ojcem Soni.

FILMOGRAFIA (wybrane):

 2001:   Boże skrawki 
 2001:   Stacja 
 2002:   Pianista 
 2003:   Symetria 
 2004:   Pręgi
 2006:   Job, czyli ostatnia szara komórka
 2007:   Testosteron
 2008:   Lejdis
 2009:   Wojna polsko - ruska 
 2009:   Mniejsze zło 
 2009:   Enen 


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Muzyka

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi