Osoby filmu i teatru
Przemysław Bluszcz

Przemysław Bluszcz Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Piotrków Trybunalski
  • Data urodzenia: 1970-03-19

Opis

Aktor dramatyczny, z wykształcenia lalkarz.
Pierwsze poważne myśli o aktorstwie pojawiły się podczas przygotowań do różnorodnych konkursów recytatorskich w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

Zanim trafił na wymarzony kierunek, studiował filologię polską w Częstochowie, potem uczęszczał do studium kulturalno - oświatowego w Kaliszu. Na jego drodze "stanął" również kierunek teatralny na Uniwersytecie Ludowym pod Strzelcami Opolskimi. Na wrocławskiej PWST był na wydziale lalkarskim. Na czwartym roku zagrał w "Jak wam się podoba" Szekspira.

Zadebiutował w roli Atosa w "Trzech muszkieterach" Aleksandra Dumasa w reż. Jacka Głomba. W latach 1997 - 1999 występował w Teatrze Dramatycznym w Legnicy. Następnie został aktorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Laureat przede wszytskim nagrody Naszej Kapituły, Złotej Kurtyny, Żelaznej Kurtyny oraz wielu innych. W 2002 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
Wystąpił w takich filmach, jak: "Królowa chmur", "W dół kolorowym wzgórzem", "Jestem", "Oda do radości", "Skazany na bluesa", "Szaleńcy", "Świadek koronny", "Ile waży koń trojański?", "Niech żyje pogrzeb!!!", "Mała Moskwa", "Hel", "Generał - zamach na Gibraltarze", "Zero", "Made in Poland", "Operacja Dunaj".

Pojawił się również w serialach - m.in. w: "Na dobre i na złe", "Lokatorzy", "Fala zbrodni", "Tak czy nie?", "Zaginiona", "Kryminalni", "Czwarta władza", "Boża podszewka II", "Wiedźmy", "Mrok", "I kto tu rządzi", "Twarzą w twarz", "Odwróceni", "Czas honoru", "39 i pół", "Trzeci oficer", "Generał".

Użyczył głosu do produkcji "Pana Magorium cudowne emporium". 

(oprac. Adrianna Pałka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade