Osoby filmu i teatru
Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Łowicz, Polska
  • Data urodzenia: 1945-02-27

Opis

Ikona polskiej kinematografii, znany zarówno w Polsce jak i za granica, ma na swoim konie 120 rożnych ról u największych reżyserów. Zany ze swoich ekstrawaganckich zachować, pozostaje niekwestionowaną gwiazdą wielkiego formatu.

Urodził się w Łowiczu, dorastała w Drohiczynie, ale szkołę średnią kończył w Warszawie. Od najmłodszych lat marzył o byciu aktorem, po raz pierwszy na scenie teatralnej pojawił się w szkolnym przedstawieniu, którego reżyserką była jego matka. Do szkoły aktorskiej dostał się ponoć z najwyższą liczbą punktów na roku, ale zrezygnował z niej by w pełni poświęcić się karierze aktorskiej.Po raz pierwszy na szklanym ekranie pojawił się za sprawą Janusza Nasfeter, angażując Olbrychskiego do roli młodego kaprala w filmie "Ranny w lesie" na podstawie powieści Witolda Zalewskiego. W tym czasie aktor miała zaledwie 218 lat, dopiero rozpoczynał naukę w szkole aktorskiej i wciąż należał do Teatru Młodzieżowego TVP, którego opiekunem był wówczas Andrzej Konica. rok 1965 rozpoczął wieloletnią współpracę młodego aktora ze znakomitym polskim reżyserem - Andrzejem Wajdą. Sam Olbrychski twierdzi, że to dzięki szansie danej przez Wajdę otworzyły się dla niego drzwi na Zachód. W 1965 reżyser zaproponował mu rolę w "Popiołach". Od tego czasu stał się nową gwiazdą polskiego kina i zaczął regularnie pojawiać się w filmach. W tym samym roku wystąpił w obrazie Morgensterna "Potem nastąpi cisza". Było to dramat o tematyce wojenno - psychologicznej. Jako sportowca mogliśmy zobaczyć go filmie Juliana Dziedziny "Bokser" (tytułową rolę zagrał ówczesny mistrz Polski i Europy w boksie Leszek Drogosz) oraz lekkoatletę w "Jowicie". Razem z nim w filmie zagrali Zbyszek Cybulski, Irena Kwiatkowska oraz Kalina Jędrusik.

Olbrychski pojawił się następnie w takich znakomitych produkcjach jak "Krajobrazie po bitwie" na podstawie opowiadań Tadeusza Borowskiego (zagrał Tadeusza, młodego poetę zmagającego się z rzeczywistością po opuszczeniu obozu koncentracyjnego), "Wesele"(rola Pana Młodego), "Ziemi obiecanej" (wcielił się w postać szlachcica marzącego o przemysłowej karierze) czy "Panny z Wilka" (rola Wktora Rubene, który po latach powraca w rodzinne strony). W pamięci widzów na stałe zapisał się kreacjami w ekranizacjach sienkiewiczowskich powieści. W "Panu Wołodyjowskim" zagrał Azję Tuhajbejowicza, w "Potopie" Kmicica (rola ta wzbudzała spore kontrowersje, wiele uważało to za coś absurdalnego aby Olbrychski zagrał tą postać, jednak po premierze filmu rola ta została okrzyknięta genialną, wprost legendarną), a w "Ogniem i mieczem" z 1999 roku zagrał mniejszą rolę Tuhaj-beja.

Zachodniemu kinu dał się poznać dzięki rolą w takich filmach jak "Blaszany bębenek" Volkera Schlöndorffa, "Jedni i drudzy" Claude Lelouch, "Przekątna gońca" Richarda Dembo czy "Nieznośna lekkości bytu" Philipa Kaufmana.

Poza kinem aktor stale pojawia się w teatrze. Związany był z Teatrem Powszechnym oraz Teatrem Narodowym w Warszawie. Jego debiut teatralny to rol 1969. Od tamtej pory zagrał większość ról, o jakich marzą aktorzy. Mogliśmy go tym sposobem zobaczyć jako Hamleta, Otella, Mackbeta, Beniowskiego czy Cześnika. Występował na deskach zarówno polskich jak i zagranicznych teatrów. Za swoje aktorskie dokonania był wielokrotnie nagrodzony. Aktor jest laureatem m.in Złotej Maski, Złotej Kamery, Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. W 1999 roku otrzymał swoje gwiazdę w Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

Prywatnie był trzykrotnie żonaty, jego obecną partnerką jest Krystyna Dębska. Ma czwórkę dzieci: trzy córki i jednego syna Rafała, który także zajmuje się aktorstwem oraz muzyka.

FILMOGRAFIA (wybrane):

Ranny w lesie 1963
Popioły 1965
Bokser 1966
Wszystko na sprzedaż 1968
Sól ziemi czarnej 1969
Życie rodzinne 1970
Krajobraz po bitwie 1970
Brzezina 1970
Potop 1974
Ziemia obiecana 1974
Panny z Wilka 1979
Blaszany bębenek (Die Blechtrommel) 1979
Wizja lokalna 1901 1980
Siekierezada 1985
Nieznośna lekkość bytu (The Unbearable Lightness of Being) 1988
Dekalog III 1988
Lepiej być piękną i bogatą 1993
Pestka 1995
Poznań 56 1996
Ogniem i mieczem 1998
Pan Tadeusz 1999 Wiedźmin 2000
Przedwiośnie
Zemsta 2002
Anthony Zimmer 2005
Idealny facet dla mojej dziewczyny 2009


(opr. Magdalena Tyrka)

 

 

 

 


 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade