Osoby filmu i teatru
Marcin Dorociński

Marcin Dorociński Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Milanówek
  • Data urodzenia: 1973-06-22

Opis

Jego ojciec był kowalem. Ma dwóch starszych braci, którzy zostali policjantami. Dorastał w Kłudzienku, 40 km na zachód od Warszawy. Kiedy był nastolatkiem uczęszczał do harcerstwa, duże wrażenie zrobiły na nim seriale Miasteczko Twin Peaks i Crime Story oraz film Taksówkarz z Robertem De Niro. O szkole aktorskiej zaczął myśleć pod koniec technikum w Grodzisku Mazowieckim, gdzie brał udział w akademiach szkolnych. W podjęciu decyzji pomogła mu Izabela Kust, nauczyciel historii, Ewa Różbicka, która przygotowywała grupkę przyszłych aktorów, i jego przyjaciel Gerard Położyński, dzięki któremu kilka tygodni przed egzaminami na studia wystąpił na festynie w Domu Kultury w Pruszkowie. Dorabiał jako ochroniarz w klubie Blue Velvet, prowadził prezentację szamponu i golarki, był kelnerem w Quchni Artystycznej.

W 1996 roku debiutował na ekranie niewielką rolą studenta w kontrowersyjnym filmie Andrzeja Żuławskiego Szamanka i serialu Jana Łomnickiego Dom. Rok później na XV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi zdobył wyróżnienie za rolę Kreona w spektaklu Sofoklesa Antygona, ukończył Akademię Teatralną w Warszawie i związał się z warszawskim Teatrem Dramatycznym. Występował także gościnnie w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza (1998). Pojawiał się w serialach: Ekstradycja 3 (1998), Na dobre i na złe (1999, 2007), Dom (2000), Rodzina zastępcza (2000) i Sfora (2002). W adaptacji powieści Stefana Żeromskiego Przedwiośnie (2001) w reżyserii Filipa Bajona wcielił się w postać Lulka Antoniego.

W 2001 roku na II Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie otrzymał Grand Prix im. Ludwika Sempolińskiego za bardzo ciekawe wykonanie piosenki "Kiedy Łukasz się zamyśli". W sitcomie TV-Gdynia Lokatorzy (2003) wystąpił jako Feliks Benta, gwiazdor serialu "Życie na bieżąco". Kreacja podkomisarza Sławomira 'Despero' Desperskiego w kryminalnym filmie sensacyjnym Patryka Vegi PitBull (2005) przyniosła mu nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego i nagrodę Jantar'2005 za najlepszą rolę męską na Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie. Za rolę gangstera Fabiana 'Fabio' Sawickiego w filmie Macieja Wojtyszki Ogród Luizy (2007) został uhonorowany nagrodą na XXXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W sitcomie Hela w opałach (2007) zagrał postać Romana Trojańskiego, byłego męża Heli i ojca jej syna Kacpra.

(opis: wikipedia.pl)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Zdjęcia

Miłość: ślubne zdjęcia Dorocińskiego i Kijowskiej (5)

Miłość: ślubne zdjęcia Dorocińskiego i Kijowskiej  - Zdjęcie nr 1
Miłość: ślubne zdjęcia Dorocińskiego i Kijowskiej  - Zdjęcie nr 2
Miłość: ślubne zdjęcia Dorocińskiego i Kijowskiej  - Zdjęcie nr 3
Miłość: ślubne zdjęcia Dorocińskiego i Kijowskiej  - Zdjęcie nr 4
Miłość: ślubne zdjęcia Dorocińskiego i Kijowskiej  - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade