Osoby filmu i teatru
Mickey Rourke

Mickey Rourke Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Schenectady, Nowy Jork, USA
  • Data urodzenia: 1952-09-16

Opis

Amerykański aktor i scenarzysta, jego pełne imię to Philip Andre Rourke Jr. Pochodzi z rodziny o irlandzkich korzeniach, miał dużą katolicką rodzinę. Zanim zajął się aktorstwem, pracował jak ochroniarz w domach publicznych i klubach, kładł linoleum, będąc w Miami amatorsko zajmował się boksem, trenował także psy obronne.

By uczyć się aktorstwa wyjechał z murzyńskiej dzielnicy w Miami do Nowego Jorku i przez pewien czas studiował Actors' Studio Lee Strasberg. Jednak problemu finansowe zmusiły go do przeprowadzenia się to Los Angeles.

Na szklanym ekranie zaczynał od mało znaczących ról w takich filmach jak "1941" - komedii wojennej Stevena Spielberga czy westernie "Wrota Niebios". Tak na dobrą sprawę jego kariera zaczęła nabierać tępa w 1981  roku kiedy to pojawił się w obrazie  Teddy'ego Lewisa "Żar ciał". Już w następnym roku pojawił się w filmie "Diner". Obie te role otworzyły mu drzwi do kariery. W 1983 zagrał u Francisa Forda Coppoli w "Rumble Fish". Ta role jak i również kolejna w  Papieżu Greenwich Village" zapewniły mu uznanie krytyków. Jednak jego późniejsze występy spotkały się z chłodnym przyjęciem. Lepiej wypadł w 1987 roku kiedy to pojawił się w  "Harry Angel" Alana Parkera, zaś w "Ćmie barowej"stworzył rewelacyjną kreację pisarza uzależnionego od alkoholu. Dzięki tej roli oraz kolejnej w "Modlitwie za konających" zaczął uchodzić w Hollywood za aktora perfekcjonistę.

W 1998 roku światło dzienne ujrzał pierwszy film, do którego aktor napisał scenariusz. - "Homeboy". Mickey zagrał w nim również główną rolę boksera, również uzależnionego od alkoholu. Scenariusz powstał ba bazie doświadczeń aktora. Początek lat 90. to czas lekkiej posuchy. Rourke grywał wtedy mniejsze role i co raz rzadziej pojawiał się na planie filmowym. Sporadycznie pojawiał się w filmach m.in w "Gnieździe os" z 2000 roku.

Ostatnio aktor powrócił w wielkim stylu główną rolą w filmie "Zapaśnik". Aktor zebrał za tę rolę szereg nominacji do prestiżowych nagród, zaś sam film cieszył się duża popularnością wśród publiki a aktor zebrał bardzo dobre opnie krytyków.

Mickey był nominowany do Oscara, jest także zdobywcą Złotego Globu, nagrody BAFTA, Saturn, nagrody Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych oraz nagrody Film Independent. Ponad to nominowany był dwukrotnie to nagrody Międzynarodowej Akademii Prasowej oraz nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

Prywatnie jest zapalonym motocyklistą, wywołał spory skandal gdy świat obiegła informacja o tym, że dofinansowywał terrorystyczną organizację IRA. Aktor był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą małżonką była Carre Otis, zaś  drugą Debora Feuer. Oba małżeństwa zakończyły się rozwodem.

FILMOGRAFIA (wybrane):

 1979:   1941
 1980:   Miasto w strachu 
 1981:   Żar ciała
 1985:   Rok smoka 
 1989:   Przystojniak
 1990:   Dzika Orchidea
 1992:   Białe piaski
 1996:   Osaczony
 1997:   Zaklinacz deszczu
 1998:   Cienka czerwona linia 
 2000:   Dorwać Cartera
 2003:   Tupac: Zmartwychwstanie
 2003:   Jeźdźcy Apokalipsy 
 2003:   Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2
 2004:   Człowiek w ogniu
 2005:   Sin City - Miasto grzechu
 2008:   Zapaśnik 
 2010:   13


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade