Osoby filmu i teatru
Tomasz Kot

Tomasz Kot Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Legnica, Polska
  • Data urodzenia: 1977-04-21

Opis

Znany polski aktor młodego pokolenia, który stosunkowo w późnym wieku pojawił się na szklanym ekranie. Jako chłopak dość długo marzył by zostać malarzem, co ciekawe przez rok uczęszczał do seminarium duchowego. Aktorstwem zainteresował się późno bo dopiero w szkole średniej. Co prawda dwukrotnie podchodził do matury ale mimo wszytko nie miał problemów by dostać się do krakowskiej PWST. Studia ukończył w 2001 roku i to właśnie wtedy związał się z Teatrem Bagatele w Krakowie. Jego teatralny debiut miał miejsce w 1996 roku na deskach Centrum Sztuki Teatralnej w spektaklu na podstawie dzieła Witkiewicza, "Panna Tutli-Putli" w reżyserii Wiesława Cichego. Na deskach Teatru Bagatela mogliśmy zobaczyć go jeszcze w takich sztukach jak "Edzio" wyreżyserowanego przez Krzysztofa Kopkę oraz w tytułowej roli w sztuce "Hamlet, Książę Danii" również w reżyserii Kropki. W Teatrze Bagatela po raz pierwszy mogliśmy go zobaczyć w sztuce Macieja Sobocińskiego zatytułowanej "Rewizor". Zagrał również w "Ślubie" Gombrowicza z 2002 roku, który wyreżyserował W. Śmigasiewicz. W tym samym roku pojawił sie także w przedstawieniu Rafała Kmity "Ca-sting". Jego rola Czarusia, którego nieodłącznym atrybutem jest telefon komórkowy zebrała bardzo pozytywne opinie. Poza tym jeszcze podczas studiów zagrał w przedstawieniu wyreżyserowanym, przez Jerzego Sthura "wybór" oraz w "Balladzie o Zakaczawiu" Waldemara Krzystka.

Na szklanym ekranie pojawił się po raz pierwszy w 2005 roku w biograficznym filmie "skazany na Bluesa", historii wokalisty i lidera legendarnego zespołu Dżem, Ryśka Riedla. Aktor bardzo intensywnie przygotowywał się do  tej roli co zaowocowało bardzo dobrymi opiniami zarówno krytyków jak i publiczności. Po tym filmie dla odmiany zaczął pojawiać się chętnie w komediach np. "Testosteron" oraz "Dlaczego nie!". Poza filmami znany jest przede wszystkim ze swoich ról serialowych. Zasłynął jako producent filmowy Maks Skalski w komediowej produkcji telewizyjnych "Niania", zagrał również w takich serialach jak "Całkiem nowe miodowe lata" (2004), "Camera Cafe" (2004), "Wiedźmy" (2005), "Kryminalni" (2005) czy "Na dobre i na złe" (2004-2005) oraz "Hela w opałach".

Był nominowany do Złotek Kaczki - nagrody czytelników miesięcznika Film, za swoją rolę w "Skazanym na bluesa" oraz nominowany do nagrody Polskie Akademii Filmowej, również za rolę w tym filmie. W 1996 roku uhonorowany został nagrodą dla najlepszego adepta szkoły aktorskiej.

FILMOGRAFIA (wybrane):

Skazany na bluesa (2005)
Dlaczego nie! (2007)
Testosteron (2007)
Lejdis (2008)
To nie tak jak myślisz, kotku (2008)
Idealny facet dla mojej dziewczyny (2009)

DUBBING:

2004: Nascar 3D
2005: Niania
2006: Dżungla
2007: Rodzinka Robinsonów
2007: Don Chichot
2008: Asterix na Olimpiadzie


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Zdjęcia

Sex Guru (2)

Sex Guru  - Zdjęcie nr 1
Sex Guru  - Zdjęcie nr 2
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade