Osoby filmu i teatru
Josh Hartnett

Josh Hartnett Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: San Francisco, Kalifornia, USA
  • Data urodzenia: 1978-07-21

Opis

Amerykański aktor. Jego pełne imię to Joshua Daniel Hartnett . Razem z trójką rodzeństwa wychowywał się na prowincji i do tej pory mówi, że Hollywood przytłacza go swoja wielkością. Początkowo nie planował kariery aktorskiej. Jako gwiazda szkolnej drużyny futbolowej swoją przyszłość wiązał ze sportem. Plany te jednak pokrzyżowała bardzo poważna kontuzja kolana. Wtedy też zwrócił się bardziej w stronę teatru. Po raz pierwszy na deskach pojawił się w szkolnym przedstawieniu według powieści Marka Twain'a  "Przygody Tomka Sawera" wystawianym w jego szkole średniej.  Zachęcanych przez krewnych swoją kontynuacje kontynuował w South High School - szkole znanej z humanistycznych tradycji i warsztatów aktorskich na wysokim poziomie. W międzyczasie dorabiał pracując w wypożyczalni kaset video. Po pewnym czasie wyjechał do Nowego Jorku by tam kształcić się dalej w studium technik teatralnych, ale jednak już po pół roku wyjechał do stolicy Los Angeles by tam szukać szczęścia. Ku zaskoczeniu wszystkich w ciągi kilku miesięcy zaledwie dostał role w serialu "Cracker". W 1998 roku wystąpił w horrorze "Halloween - 20 lat później", wcielił się wówczas w syna znanej z poprzednich części Jamie Lee Curtis. Od tego czasu co raz częściej pojawił się na dużym ekranie. Niedługo po tym obrazie pojawił się w kolejnym horrorze dla młodzieży "The Faculty". Zagrał w nim wścibskiego, nieśmiałego nastolatka.  Jednak prawdziwym przełomem okazała się rolą pilota w melodramacie "Pearl Harbor" z 2001 roku. Fil ten uczynił z niego gwiazdę światowego formatu i idola nastolatek. Bardzo dobre opinie zebrał również wśród krytyków. Od tamtej pory pojawiał się w kasowych produkcjach. Mogliśmy zobaczyć go m. in. w wojennym filmie "Helikopter w ogniu", thrillerze "Apartament", "Sin City. Miasto Grzechu" czy w horrorze "30 dni mroku".

Pieniądze zarobione dzięki graniu pozwoliły mu otworzyć własną firmę zajmując się wspieraniem młodych scenarzystów i reżyserów - Roulette Entertainment.

Za swoje dokonania aktorskie nominowany był do nagrody Akademii Science Fiction Fantasy i Horroru, a także dwukrotnie do nagrody MTV.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1998:    Oni  
1998:    Halloween - 20 lat później 
1999:    Przekleństwa niewinności
2001:    Pearl Harbor 
2001:    Helikopter w ogniu
2002:    40 dni i 40 nocy 
2003:    Wydział zabójstw, Hollywood 
2005:    Sin City - Miasto grzechu
2006:    Czarna Dalia 
2007:    Wskrzeszenie Mistrza
2009:    Bunraku 

 

(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade