Osoby filmu i teatru
Kim Basinger

Kim Basinger Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Athens, Georgia, USA
  • Data urodzenia: 1953-12-08

Opis

Amerykańska aktorka i modelka. W opozycji do większości aktorów szkołę aktorską kończyła późno,najpierw skończyła University of Georgia.

Kim od samego początku miała wiele wspólnego ze światkiem show biznesu. Jej matka była modelką, baletnica i pływaczka, zaś ojciec grał w jazzowym big bandzie. Tym sposobem jeszcze w szkole aktorka trenowała nurkowanie, gimnastykę artystyczną oraz tenis. Co dziwne, jako dziecko była tak nieśmiała, że podejrzewano ja o autyzm. W wieku 16 lat wzięła udział w wyborach Miss Junior, na których zaśpiewała piosenkę z musicalu "My Fair Lady". wybory wygrała. Po zdobyciu tytułu wyjechała do Nowego Jorku i tam zaczęła swoją karierę modelki. Tam poznała Elieeen Ford, która natychmiast załatwiła jej kontrakt z Ford Modeling Agency. Tym sposobem brała udział w kapaniach takich firm jak Clairol czy Maybelline oraz Breck. W międzyczasie chodziła do wieczorowej szkoły Neighborhood Playhouse.

W 1976 roku jej twarz była już rozpoznawana, więc przeniosła się do Los Angeles w poszukiwaniu czegoś nowego. Zaczęła od pojedynczych epizodów w "Aniołkach Charliego" oraz "Six Million Dollar Men". Na swoją pierwszą rolę musiała jednak jeszcze poczekać. Dopiero w 1977 roku pojawiał się w serialu policyjnym "Pies i kot". Po 4 latach przyszedł czas na pierwszy pełnometrażowy film. Zagrała w "Hard Country". Jej kolejne role przyniosły jej zarówno uznanie wśród krytyki jak i publiki. Rola w "Randce w ciemno" z 1987 roku pozwoliła jej pokazać talent komediowy, w "Urodzonym sportowcu wcieliła się w postać famme fatal. Należy do tego wąskiego grona aktorek, które zagrały kobiety bonda. Dopiero jednak rola w "Tajemnicach Los Angeles" z 1997 roku przyniosła jej statuetkę Złotego Globu, a co ważniejszego Oscara.

Prywatnie aktorka była dwukrotnie zamężna. Jej pierwszym partnerem był Ron Snyder-Britton, z którym rozwiodła się w 1988 roku. W roku 1993 wyszła za mąż za aktora Aleca Boldwina, ale małżeństwo rozpadło się w lutym 2002 roku. Ze związku z aktorem ma córkę Ireland Eliesse. Poza ty jej nazwisko łączono w międzyczasie muzykiem Princem oraz telewizyjnym producentem Jonem Petersem.

Mimo sporego dorobku i zasadniczo nienagannej opinio aktorka miała zatarg z prawem. Po zerwaniu kontrakt z firmą Main Line Pictures sąd skazał ją na kare 8 mln dolarów, co zmusiło aktorkę do ogłoszenia bankructwa.

Za swój aktorski dorobek aktorka była nominowana do takich nagród jak Złoty Glob (który również zdobyła za swoją rolę w"Tajemnicach Los Angeles"), BAFTA, Saturna, nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, anty nagrody Złotej Maliny oraz Złotego Popcornu. Jest laureatką Oscara w roku 1988.

FILMOGRAFIA (wybrane):

 1981:   Kraj dla twardzieli 
 1983:   Nigdy nie mów nigdy  
 1986:   9 1/2 tygodnia 
 1988:   Moja macocha jest kosmitką
 1993:   Niesamowita McCoy 
 1997:   Tajemnice Los Angeles 
 2002:   8 Mila
 2004:   Zabójcza blondynka  
 2006:   Tron syreny
 2008:   Granice miłości 
 2008:   Zaraz wracam 
 

(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade