Osoby filmu i teatru
Keanu Reeves

Keanu Reeves Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Bejrut, Liban
  • Data urodzenia: 1964-09-02

Opis

W jego żyłach płynie mieszanka krwi, bowiem matka była Brytyjką, a ojciec pół - Chińczykiem  i pół - Hawajczykiem. Matta Keanu czterokrotnie wychodziła za mąż, a każdy jej kolejny partner miał inny pomył na wychowywanie dzieci. Wszystko t mocno wpłynęło  na aktora, co można zauważyć śledząc jego karierę. Przy drugim małżeństwie cała rodzina przeniosła się na stałe do Kanady.  W szkole średniej interesował się głownie hokejem, ale miłość do aktorstwa zwyciężyła i wieku 17 lat porzucił szkołę by w całości poświęcić się swojej pasji. Debiutował w sztuce teatralnej "Wolfboy". Rola ta została dostrzeżona przez krytyków jak i producentów. Od tamtej pory pojawił się w kilku telewizyjnych produkcjach kanadyjskich. m. in. "Joung Again" (1986) czy "Letting Go" (1985). Mimo, że role te nie były największe to jednak pozwoliły, aby młody aktor zaczął otrzymywać ciekawsze propozycje. W 1986 roku połączył swoje obie pasje bowiem zagrał młodego hokeistę w filmie "Youngblood". W 1988 pojawił się w "Niebezpiecznych związkach" Stephena Frearsa. Mimo, że rola była mała sprawiła, że jego kariera nabrała rozpędu. Już w następnym roku zagrał w "Wielkiej przygodzie Teda i Billa", film cieszył się wielką popularnością i umożliwił Keanu współprace z jednymi z najlepszych reżyserów.

Prawdziwy przełom nastąpił w 1994 roku, kiedy to pojawił się razem z Sandrą Bullock w kultowej komercyjnej produkcji "Speed: Niebezpieczna prędkość". Film zarobił blisko 121 mln. dolarów i uczynił z Reewsa czołowego aktora Holllywood, który za swoje role otrzymywał jedne z najwyższych gaży. Natomiast rola Neo w "Matrixie" uczyniła go wręcz aktorem kultowym, cieszącym się wielką popularnością na całym świecie.

Godne uwago są także kreacje stworzone przez Reewsa w takich filmach jak: Moje własne Idaho" (1991); "Mały Budda"(1993) czy "Drakula"( 1992).

Pomimo popularności wśród publiki, za swoje dokonania aktorskie  wielokrotnie otrzymywał nominację do Złotej Maliny, trofeum przyznawanego najgorszym aktorom i filmom.

 

(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Reżyser (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade