Osoby filmu i teatru
Sandra Bullock

Sandra Bullock Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Arlington, Virginia, USA
  • Data urodzenia: 1964-07-26

Opis

Właściwie Sandra Annette Bullock, amerykańska aktorka i producentka. Mimo, że urodziła się w Ameryce dzieciństwo spędziła w Niemczech, w Norymberdze. Jej matka była śpiewaczką operową, ojciec nauczycielem śpiewu. Jako mała dziewczynka Sandra śpiewała w chórze. Dopiero 1988 roku przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie uczęszczała na kursy w Neighbourhood Playhouse, w Stanach skończyła także collage. Pracowała w rożnych branżach, była kelnerką jak i hostessą, pracowała także w sklepie ze zdrową żywnością.

Pierwsze kroki aktorskie stawiała na scenie teatrów off-broadwayowskich. Zagrała także w telewizyjnej wersji filmu "Pracująca dziewczyna", wcielając się w postać, którą w filmie zagrała Melanie Griffith. Przez świat filmowy została zauważona dzięki roli u boku samego Sylvestra Stallone w sensacyjnym filmie "Człowiek-demolka" z 1993 roku. Co prawda wcześniej zagrała główna rolę w filmie "Who Shot Patakango?", ale nie przyniosła jej ona światowego rozgłosu. Prawdziwy przewrót nastąpił gdy pojawiła się w kasowej prdukcji "Speed" Niebezpieczna prędkość", w której partnerował Keanu Reeves'owi (ponownie spotkali się w 2006 roku na planie filmu "dom nad jeziorem). Film zarobił 121 mln. dolarów i zapewnił aktorce światową sławę. Swoją rolą w "Ja cie kocham a ty spisz" udowodniła, że ma także talent aktorki i została wyróżniona nominacją do nagrody Złoty Glob. Dobre opinie zebrał także jej występ w thrillerze "System" z 1996 roku. Kolejna produkcja z jej udziałem - "Miłość i wojna" cieszyła się jeszcze uznaniem, jednak za występ w drugiej części "Speed" otrzymała nominację do Złotej Maliny - statuetki przyznawanej najgorszym aktorom i filmom.

Zła passa skoczyła się w 2000 roku, kiedy to kolejny raz pojawiła się w komedii, "Miss Agent". Film spodobał się publiczności a jej rola krytykom. W tym samym roku przygotowując się do roli alkoholiczki w filmie "28 dni" Sandra spędziła dwa tygodnie na odwyku.

W 2002 rok zagrała razem z Ryanem Goslingiem w thrillerze "Śmiertelna wyliczanka", za który otrzymała 15 mln. dolarów co uplasowało ją na 6. miejscu najlepiej zarabiających aktorek. Po tym filmie ponownie pojawiła się w komedii romantycznej "2 tygodnie na miłość", w której zagrała asystentkę dziecinnego, rozpuszczonego prezesa granego przez Hugh Granta. W 2004 roku zagrała w filmie "Miasto gniewu", który zebrał dobre opinie wśród krytyków. Role w thrillerze "przeczucie" nie powtórzyła jednak tego sukcesu, rolę Bullock uznano ze średnią. Obecnie możemy ją oglądac na ekranach kin ponownie w komedii romantycznej "Narzeczony mimo woli".

Prywatnie od 16 lipca 2005 roku jest żoną Jesse'go James, znanego m. in. ze swojego autorskiego programu emitowanego przez stację Discovery "Monster Garage".

Była dwukrotnie nominowana do Złotego Globu za role w "Ja cię kocham, a ty śpisz" oraz za "Miss Agent", za która nominowano ją także do nagrody Międzynarodowej Akademii Prasowej. Za rolę w "Mieście gniewu" otrzymała nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

FILMOGRAFIA (WYBRANE):

1987:   Hangmen
1989:   Who Shot Patakango?
1993:   Człowiek demolka  
1994:   Speed: Niebezpieczna prędkość
1995:   Ja cię kocham, a ty śpisz
1996:   Miłość i wojna
1998:   Totalna magia  
2000:   Charlie Cykor 
2000:   Miss Agent 
2000:   28 dni 
2002:   Boskie sekrety siostrzanego stowarzyszenia Ya-Ya 
2002:   Śmiertelna wyliczanka 
2006:   Dom nad jeziorem
2007:   Przeczucie
2009:   Blind Side
2009:   Narzeczony mimo woli

 

(opr. Magdalena Tyrka)

 

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade