Osoby filmu i teatru
Djimon Hounsou

Djimon Hounsou Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Kotonu, Benin
  • Data urodzenia: 1964-04-24

Opis

Dwukrotnie nominowany do Oscara  za występy w „Naszej Ameryce" i „Krwawym diamencie", uhonorowany za drugi film nagrodą NAACP i National Board of Review. Jesienią 2007 roku jako pierwszy murzyński model pojawił się w reklamie nowej linii produktów Calvina Kleina „Steel", która uświetniła 25-lecie tej marki..

Jego przełomową rolą była kreacja przywódcy powstania niewolników Cinque w dramacie Stevena Spielberga „Amistad" z 1997 roku. Nominowany za nią do Złotego Globu, zagrał później w „Gladiatorze" Ridleya Scotta i razem z obsadą tego superprzeboju otrzymał nominację do Nagrody Gildii Aktorów. Inne popularne filmy z udziałem Hounsou to „Wyspa" Michaela Baya, „Constantine" z Keanu Reevesem, „Lara Croft: Tomb Raider" z Angeliną Jolie,  „Cena honoru" z Heathem Ledgerem i Kate Hudson i „Po prostu walcz". Widzowie telewizyjni pamiętają go z występu w „Ostrym dyżurze" i „Agentce o stu twarzach".

Urodzony w Beninie w Afryce Zachodniej, w wieku 13 lat przeniósł się do Paryża, aby tam zdobyć lepsze wykształcenie. Odkryty przez projektanta mody Thierry'ego Muglera pracował z takimi uznanymi fotografami jak Herb Ritts, a także z Davidem Fincherem, wówczas zajmującym się reżyserią teledysków.  Występy w tych krótkometrażowych produkcjach utorowały mu drogę do roli w „Amistadzie".

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade