Osoby filmu i teatru
Winona Ryder

Winona Ryder Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Winona, Minnesota, USA
  • Data urodzenia: 1971-10-29

Opis

Swoje imię zawdzięcza nazwie miejscowości w której się urodziła. Pochodzi z ciekawej, hippisowskiej rodziny. Wychowywała się w kalifornijskiej komunie, w ktorej nie było nawet prądku. Kiedy miała trzynaście lat, cała rodzina przeniosła się do Petaluma, miescowości niedaleko San Francisco. Wtedy zaczłęa też edukację w prywatnej szkole American Conservatory Theatre.

W tym smym czasie wzięła udział w swoim perwszym przesłuchaniu, roli co prawda nie dostała ale zauważył ją reżyser - David Seltzer, który następnie obsadził ją w swoim nastepnym filmie - "Lucas". Uwagę krytyków przykuła jej rola w filmie Tima Burtona "Sok z żuka", w którym pojawiła się u boku takich postaci jak Alec Boldwin czy Michael Keaton. Zagrała wówczas Lydię, nastolatkę pesymistkę, rozmawiająca z duchami. Sporym uznaniem cieszył się kolejny film Burtona z jej udziałem - "Edward nożycoręki", w którym pojawiła sie u boku Johnego Deepa (aktorka była z nim związana przez kolejne trzy lata). Jej pozycję umocniły role w takich filmach jak "Syreny" (1990) oraz "Witaj w domu, Roxy Carmichael". Obrazy te rzyniosły Ryder pierwszą nomicnację do Zlotego Globu oraz nagrodę krytyki National Board of Review.

Aktorka grywała przede wszystkim role nastolatke, zmianę przyniósł dopiero rok 1992, kiedy to pojawiła się w filmie "Dracula", w ktorym zagrala kochankę słynnego wampira (w tej roli Gary Oldman). Film wyreżyserował Francis Forda Coppola.

Za swoją role w filmie "Wiek niewinności" (1993) Martina Scorsese otrzymała nagrodę Zlotego Globu oraz kolejną nagrodę krytyki National Board of Review, nominowana była także do Oscra oraz brytyjskiej nagrody BAFTA.

Do Oscara po raz kolejny nominowana była za swoją kreacje w obrazie "Małe kobietki" (1994) Gillian Armstrong.

Winona ma na swoim koncie role w najróżniejszych filmach. W 1999 roku zadebiutowala w roli prducetnki filmu "Przerwana lekcja muzyki", w którym także wystąpiła (partnerowała jej Angelina Jolie).

FILMOGRAFIA (WYBRANE):

1986: Lucas
1988: Sok z Żuka
1990: Syreny
1992: Drakula
1993: Wiek niewinności
1994: Małe kobietki
1996: Czarownice z Salem
1997: Obcy: Przebudzenie
1999: Przerwana lekcja muzyki
2000: Stracone dusze
2006: Nagrody Darwina
2009: Star Trek

 

(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade