Osoby filmu i teatru
Sigourney Weaver

Sigourney Weaver Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA
  • Data urodzenia: 1949-10-08

Opis

Właściwie jej pełne imię to Susan Alexandra Weaver, zaś imię Sigourney przyjęła na cześć bohaterki filmu z lat 60. - "Wielki Waldo Pepper". Aktorka od samego początku miała sporo do czynienia ze światem filmu i telewizji. Jej matka to uznana aktorka teatralna, zaś ojciec bardzo długo był prezesem stacji NBC. Swoje studia zaczynała na uniwersytecie w w Stanford ale przerwała je, żeby poszukać swoich żydowskich korzeni w Izraelu. Po powrocie kontynuowała naukę na uniwersytecie Yale. Na deskach teatralnych debiutowała zaraz po studiach u boku samej Ingrid Bergman, w przedstawieniu The Constant Wife". Później nadszedł czas seriali oraz oper mydlanych. W filmie po raz pierwszy pojawiła się w 1977 roku w obrazie "Annie Hall" w reżyserii Woody Allena. Kolejny film z jej udziałem - "Madam" z 1978 zebrał tak nieprzychylne recenzje, że aktorka bez wahania przyjęła propozycję Ridleya Scotta i zagrała porucznik Riplay w thrillerze science-fiction zatytułowanym "Obcy - 8 pasażer Nostromo". W latach 80. pojawiła się w takich produkcjach jak "Pogromcy duchów", "Rok niebezpiecznego życia" czy "The Deal of the Century". Naturalnie zagrała również w kolejnych trzech częściach "Obcego", przy czym ostatni "Obcy - przebudzenie" jest z 1997 roku. Bardzo dobrze oceniono również jej grę w "Pracującej dziewczynie", w której zagrała razem z Harrisonem Fordem oraz Melanie Griffith. Najnowszy film z jej udziałem - "Avata" Camerona - swoją premierę w polskich kinach będzie mieć 25 grudnia.

Za swoje dokonania aktorskie Weaver była wielokrotnie wyróżniana. Była kilkakrotnie nominowana do Złotego Globy (zdobyła go w 1989 roku za rolę w "Goryle we mgle" oraz za "Pracującą dziewczynę"), dwukrotnie do Oscara,nagrody BAFTA (zdobyła ją za rolę w "Borzy lodowej" z 1997 roku), nagrody Emmy,  kilkakrotnie do nagrody Akademii Science Fiction Fantasy i Horroru (zdobyła ją raz za film "Obcy - decydujące starcie"). Była również nominowana do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, również kilka razy nominowano ją do nagrody Złotego Satelity, przyznawanej przez Amerykańską Akademię Prasową. Jest zdobywczynią nagrody Amerykańskiego Instytutu Filmowego.

Prywatnie uważana jest za mocną i silna kobietę, dlatego też lubi grać takie w filmie. Od 1984 jej mężem jest Jim Simpson, z którym ma córkę Charlotte.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1977:    Annie Hall
1979:   Obcy - 8. pasażer "Nostromo"
1981:    Naoczny świadek 
1984:    Pogromcy duchów 
1986:    Ulica Półksiężyca
1988:    Pracująca dziewczyna 
1989:    Helmut Newton. Mistrz aktu 
1992:    1492: Wyprawa do raju 
1995:    Psychopata 
1997:    Śnieżka dla dorosłych
1999:    Kosmiczna załoga
2000:    Speak Truth to Power
2002:    Bezimienni bohaterowie
2004:    Wymyśleni bohaterowie
2006:    Bez skrupułów 
2008:    Baby Mama
2009:    Avatar
2010:    Night Train


(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade