Osoby filmu i teatru
James Cameron

James Cameron Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Kapuskasing, Kanada
  • Data urodzenia: 1954-08-16

Opis

Właściwie to jego pełne imie brzmi James Francis Cameron, amerykański reżyser, producent i scenarzysta.

Jest najstarszym dzieckiem z pięciorga rodzeństwa, jego ojciec był inżynierem trzymającym surową dyscyplinę w domu. Od najmłodszych lat rysował, dodatkowo zachęcany przez matkę, która sama miała plastyczne zdolności. Projektował wtedy rakiety, łodzie podwodne czy statki. Filmem i reżyserii na poważnie zainteresował się po obejrzeniu "2001:Odyseja kosmiczna" Stanleya Kubricka. wtedy tez zaczął eksperymentować z z taśmą 26 mm, zainteresował się również efektami specjalnymi, towrzył własne modele. W wieku 17 lat razem z rodziną przeniósł się do Fullerton w stanie Kalifornia, gdzie rozpoczął naukę w collage. Szybko jednak rzucił szkolę i rozpoczął pracę jako kierowca tirów. Prawdopodobnie zostałoby tak do tej pory, ale kiedy na ekrany kin trafiły "Gwiezdne wojny" zrozumiał, że wszystko czego naprawdę chce w życiu - to kręcić filmy.

Pierwszy film jaki nakręcił, zatytułowany "Xenogenesis", powstał za pożyczone pieniądze w 1978 roku. Zainteresował się nim wówczas znany reżyser horrorów niższej klasy - Roger Corman. Zaangażował on Camerona do pracy w wytwórni New World Pictures, dla której projektował scenografię do filmu "Battle Beyond the Stars" (1980) Jimmy'ego T. Murakami.

Jako reżyser filmu pełnometrażowego debiutował w 1981 roku, horrorem "Pirania II: Latający zabójcy". Początkowo nakręcony materiał zaowocował błyskawicznym zwolnieniem reżysera, bowiem producenci uznali, że film do niczego się nie nadaje. Po wielu naleganiach pozwolono mu dokończyć, a w efekcie film był nominowany do nagrody dla najlepszego filmu na festiwalu Fantasporto.

W między czasie, zainspirowany swoim snem, reżyser wpadł na pomysł "Terminatora". Scenariusz bardzo zaciekawił największe wytwórnie, ale żadna nie chciała się zgodzić, aby to Cameron reżyserował. Ostatecznie reżyser sprzedał prawa producenckie  symbolicznie za 1 dolara, tak by sam w rzeczywistości mógł się zając filmem. Ponieważ reżyser chciał, aby to Schwarzeneger zagrał głowiną postać (a aktor realizował wówczas zdjęcia do Konana) musiał na niego trochę poczekać.

Spektakularny sukces jaki osiągnął "Terminator" oraz jego kolejne części jedynie umocniły pozycję Camerona na rynku. Jego kolejne obraz, jak "Obcy: 8 pasażer Nostromo" oraz jego trzy kolejne części, Prawdzie kłamstwa" czy Głębia" jedynie powtarzały sukces swojego poprzednika. Prawdziwym zaskoczeniem był rok 1997 i melodramat Camerona - "Titanic", który do tej pory jest najdroższym filmem w historii Hollywood. Obraz otrzymał 11 Oscarów, Złoty Glob oraz Złotego Satelitę.

Poza tym, że jest reżyserem Cameron to także producent. Na swoim koncie ma m.in takie filmy jak "Solaris" czy "Dziwne dni". Pod koniec lat 80. założył własną firmę producencką "Digital Domain", specjalizującą się przede wszystkim w efektach specjalnych. Co ciekawe Cameron, jest wielkim fanem anime, dlatego też dystrybutorzy zanim wydadzą na DVD japoński film animowany bardzo często zasięgają jego opinii.


FILMOGRAFIA (wybrane):

reżyseria:

1978:    Xenogenesis
1984:    Terminator 
1986:    Obcy - decydujące starcie
1995:    Dziwne dni  
1997:    Titanic
2009:    Avatar
2011:    Battle Angel

produkcja:

1991:    Na fali 
1994:    Prawdziwe kłamstwa 
2002:    Solaris
2003:    Zły Mikołaj
2005:    Heart of the Ocean
2005:    Obcy z głębin
2009:    Avatar
2010:    Fantastic Voyage


(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Reżyser (kino)

Scenarzysta (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade