Osoby filmu i teatru
Charlize Theron

Charlize Theron Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Benoni, Republika Południowej Afryki
  • Data urodzenia: 1975-08-07

Opis

Amerykańska aktorka filmowa, na świat przyszła w RPA (dlatego też płynnie mówi w językua afrykańskim), jest jedynaczką, zaś w jej żyłach płynie niemiecko - francuska krew.

Jako dziecko zajmowała się przede wszystkim tańcem. Uczęszczała do szkoły baletowej, tańczyła "w Jeziorze Łabędzim" oraz "Dziadku do orzechów. Jednak z powodu kontuzji kolana musiała przerwać swoją karierę. Wtedy też wyjechała do Europy i zajęła się modelingiem. W wieku 1 lat wylądowała w Hollywood, gdzie przez przypadek spotkała agenta Johna Crosbiego. I tak zaczęła się jej kariera aktorska. Pierwszą rolę dostała po  miesiącach w filmie "Dwa dni z życia doliny". W 1997 roku pojawiła się w gwiazdorskim towarzystwie (Al Pacino, Keanu Reeves) w "Adwokacie Diabła", a krótko po tym w filmie Woodego Alenna "Celebrity". Za swoją rolę opiekunki młodego goryla, w obrazie "Wielki Joe"
 była nominowana do nagrody Saturna. W 199 razem z Johnym Deepem pojawiła się w thrillerze "Żona Astronauty" w tytułowej roli. Rok pózniej mogliśmy ją zobaczyć w filmie "Uwikłany", w którym zagrała razem z Benem Affleckiem. W 2001 roku ponownie u boku Keanu Reevesa pojawiła się w melodramacie "Słodki Listopad". Za tą rolę otrzymała do anty - nagrody Złotej Maliny w kategorii najgorsza aktorka. Za to jej rola seryjnej morderczyni w filmie "Monster" została nagrodzona Oscarem.

Za swoje dokonania aktorskie otrzymała Oscara,Zloty Glob, Srebrnego Niedźwiedzia, nagrodę amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, nagrodę film Independent, Złotego Satelitę oraz kilka nominacji do prestiżowych nagród.

Aktorka uznawana jest za jedną z najpiękniejszych kobiet świata i wielokrotnie była umieszczana w czołówce rankingów piękności.

FILMOGRAFIA (WYBRANE):

 1995:   Dzieci kukurydzy III
 1996:   Szaleństwa młodości
 1997:   Adwokat diabła
 1999:   Żona astronauty
 2000:   Nazywał się Bagger Vance 
 2000:   Uwikłany 
 2001:   15 minut
 2002:   24 godziny 
 2003:   Monster
 2003:   Włoska robota 
 2005:   Daleka północ 
 2007:   W Dolinie Elah 
 2008:   Hancock
 2009:   Jinx

(opr. Magdalena Tyrka)

Fot. Gage Skidmore/commons.wikimedia.org

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Zdjęcia

20 najseksowniejszych zdjęć Charlize Theron (20)

20 najseksowniejszych zdjęć Charlize Theron  - Zdjęcie nr 1
20 najseksowniejszych zdjęć Charlize Theron  - Zdjęcie nr 2
20 najseksowniejszych zdjęć Charlize Theron  - Zdjęcie nr 3
20 najseksowniejszych zdjęć Charlize Theron  - Zdjęcie nr 4
20 najseksowniejszych zdjęć Charlize Theron  - Zdjęcie nr 5
Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade