Osoby filmu i teatru
Robert Gonera

Robert Gonera Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Syców, Polska
  • Data urodzenia: 1969-02-01

Opis

Aktor teatralny i serialowy, absolwent wrocławskiej PWST, obecnie należy do jej kadry pedagogicznej. Po ukończeniu szkoły związał się z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Na jego deskach wystąpił w takich sztukach jak: "Damie z Jednorożcem" Krystiana Lupy, "operze za trzy grosze" Brechta oraz w "Romeo i Juli" w tytułowej roli, w reżyserii Tadeusza Brodeckiego.

Na szklanym ekranie debiutował w 1989 niewielką rolą w "Marcowych migdałach" w reżyserii Piwowarskiego. Jego następne dwa filmy, "Zakład"  Kotlarczyka oraz "Trzy dni bez wyroku" Wójcika tp postacie wychowanków poprawczaka, ambitniejsze i pozwalające pokazać swój talent.

W 1996 rozpoczęła się współpraca aktora z reżyserem Krzysztofem Krauze, który obsadził go w roli operatora w swoim filmie "Gry uliczne". Jednak prawdziwym przełom dla Gonery pokazał się film oparty na faktach "Dług" z 1999 rok. Zagrał wówczas biznesmena, który ostatecznie podejmuje niezwykle radykalną decyzję. Jego kreacja została doceniona przez publikę i krytyków czego najlepszym wyrazem była nagroda na festiwalu w Gdyni oraz Polski Orzeł 2000. Innymi ważniejszymi filmami w jakich mogliśmy go zobaczyć były m.in "Przedwiośnie", "Bezmiar sprawiedliwości" oraz "Dublerzy". Swego czasu występował także w popularnym serialu "M jak Miłość"

poza aktorstwem Robert ciekawił się także reżyserią. Miał okazję pracować po drugiej stronie kamery na planie "Sezonu na Leszcze" jako drugi reżyser u boku Bogusława Lindy.

Aktor razem ze swoim braćmi prowadzi knajpę pod Wrocławiem, ale ostatnio przeprowadził się do Warszawy, gdzie może częściej widywać swoją córkę z pierwszego małżeństwa z Jolantą Fraszyńską. Prywatnie od 2003 roku jego żoną jest Karolina Wolska z którą ma dwóch synów.


FILMOGRAFIA (wybrane):

1989:  Marcowe migdały
1990:  Zakład
1993:  Pora na czarownice 
1996:  Gry uliczne
1999:  Dług
2000:  Nie ma zmiłuj
2000:  Strefa ciszy 
2001:  Przedwiośnie 
2002:  Arche. Czyste zło
2004:  Złote krople
2005:  Miasto spotkania
2005:  Jan Paweł II 
2006:  Bezmiar sprawiedliwości 
2006:  Palimpsest 
2006:  Dublerzy
2009:  Złoty środek


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade