Osoby filmu i teatru
Mariusz Bonaszewski

Mariusz Bonaszewski Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Koszalin
  • Data urodzenia: 1964-08-26

Opis

Aktor.
Pierwsze kroki na scenie stawiał w Słupskim Teatrze Dramatycznym. Trafił tam zaraz po liceum. W 1986 roku zadebiutował epizodyczną rolą w "Maskaradzie" Kijowskiego. Dwa lata później uzyskał dyplom PWST w Warszawie. Zaraz po studiach związał się z Teatrem Dramatycznym. Występował tam do 1997 roku, a następnie przeniósł się do stołecznego Teatru Narodowego.

Otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawana przez miesięcznik "Teatr" dla najlepszego aktora w sezonie 2003/2004 za role Józia, Księcia, Filipa, Szarma i Witolda II w "Błądzeniu" w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz nagrodę za rolę męską w konkursie radiowym V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie za rolę w spektaklu "Matka".

W 2005 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.

Zagrał w takich filmach, jak: "Maskarada", "Światło odbite", "Śmierć dziecioroba", "Zakład", "Nocne ptaki", "Podróż na wschód", "Gnoje", "Deszczowy żołnierz", "Łóżko Wierszynina", "Sabina", "Warszawska Niobe", "Wrota Europy", "Alchemik i dziewica", "Na plebanii w Wyszkowie 1920", "jak narkotyk", "Domek dla Julii", "Powiedz coś", "Metanoia", "Chaos", "Po latach niewoli wstaje Polska... 1914 - 1918", "Las", "Sensacje XX wieku", "Sława i chwała", "Na dobre i na złe", "Klasa na obcasach", "Marszałek Piłsudski", "Glina", "Zaginiona".

Użyczył głosu do produkcji: "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".

(oprac. Adrianna Pałka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi