Osoby filmu i teatru
Reese Witherspoon

Reese Witherspoon Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Nowy Orlean, Luizjana, USA
  • Data urodzenia: 1976-03-22

Opis

Amerykańska aktorka uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych przedstawicielek młodego pokolenia aktorskiego. Swoje pierwsze kroki przed kamerą stawiała już w wieku 14 lat, ale ze światem fleszy miała do czynienia już dużo wcześniej, bowiem od 7 roku życia pracowała jako modelka. Debiutowała w telewizyjnej produkcji w 1991 roku w filmie "Wildflower" w reżyserii Diane Keaton. Niedługo po tym po raz pierwszy pojawiła się na szklanym ekranie w filmie „The Man In The Moon" , który na ekrany trafił jeszcze w tym samym, 1991 roku. Wcieliła się wówczas w postać dość prostą, bowiem zakochanej dziewczyny. Mimo to rola ta zapewniła jej pierwszą nominację do nagrody Young Artist Award. Kolejna przyszła po występie w „Desperate Choices: To save my child" wyprodukowanym przez NBC. W tamtym czasie uczyła się jeszcze w szkole średniej, po ukończeniu której rozpoczęła studia na Uniwersytecie Stanforda w Palo Alto w Kalifornii, na wydziale literatury angielskiej.

W 1993 zagrała "Return to Lonesome Dove" razem z Jonem Voigt'em, a rola ta pomogła jej w otrzymaniu pierwszej głównej roli w produkcji Dinsey'a: "A Far Off Place". W tym samum roku otrzymała kolejną nominację do nagrody Young Artist Award za ro.le młodocianej hipiski w filmie "Jack the Bear". Kolejny film pt. "S.F.W." z 1994 roku pozostał bez echa, ale już kolejna produkcja z 1996 roku zatytułowana "Freeway", w której zagrała razem z Kieferem Sutherlandem został zdecydowanie lepiej odebrany. Aktorka za swoją kreację otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Katalońskim Festiwalu Filmowym w Sitges w Hiszpanii, a także statuetkę na Cognac Festival du Film Policier. Rola ta jednak nie była przełomowa, czego nie można już powiedzieć o jej występie w obrazie "Lęk" z tego samego roku. Rola uczyniła ją popularną i zapewniła dobre opinie wśród krytyków. Od tej pory aktorka regularnie zaczęła pojawiać się na srebrnym ekranie. Koniec lat 90. przyniósł jej role w takich filmach jak "Miasteczko Pleasantville", "Szkoła uwodzenia" oraz "Spisek doskonały". Aktorkę mogliśmy również oglądać u boku Christiana Bale w głośnym filmie "American Psycho". Zagrała wówczas dziewczynę głównego bohatera. Reese jest również znana z dobrze przyjętych ról komediowych oraz filmów romantycznych. A to za sprawą takich filmów jak "Sweet Home Alabama", "Legalna blondynka" czy jak "Jak w niebie". Bardzo dobre opinie krytyków otrzymała za swoje kreacje w dramacie kostiumowym "Vanity Fair" oraz w biograficznym filmie "Spacer po linie".

Reese jest laureatką Oscara, Złotego Globu, nagrody BAFTA oraz nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

Prywatnie związana była z aktorem Ryanem Phillippe, z którym ma córkę Ave Elizabeth oraz syna Deacona. Ostatecznie jednak małżeństwo zakończyło się rozwodem.

FILMOGRAFIA (wybrana):

1991:     Człowiek z księżyca
1992:     Desperate Choices: To Save My Child 
1993:     Jack Niedźwiadek 
1996:     Spojrzenie mordercy
1998:     Miasteczko Pleasantville  
1999:     Szkoła uwodzenia
2000:     American Psycho
2001:     Legalna blondynka
2002:     Dziewczyna z Alabamy
2004:     Vanity Fair. Targowisko próżności 
2005:     Spacer po linie 
2008:     Cztery Gwiazdki   
2008:     Sports Widow
2012:     Bunny Lake Is Missing

(opr. Magdalena Tyrka)

 

 

 

 

 

 

 

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade