Osoby filmu i teatru
Selma Blair

Selma Blair Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Southfield
  • Data urodzenia: 1972-06-23

Opis

Amerykańska aktorka.
Po skończeniu liceum marzyła o tym, aby zostać fotografem. Przeprowadziła się więc do Nowego Jorku, ale tam - zainteresowała się aktorstwem. Zaczęła się uczyć w The Stella Adler Conservatory and The Column Theatre. Zadebiutowała w telewizyjnej reklamówce.

W 1993 roku wystąpiła „The Adventures of Pete and Pete”, co zostało uznane za jej oficjalny debiut aktorski. Przełomem w karierze Selmy okazał się udział w filmie "Szkoła uwodzenia". Za rolę Cecile Caldwell zdobyła nominację do MTV Movie Awards. Widzowie MTV przyznali jej nagrodę za najlepszy pocałunek filmowy 1999 roku. Za rolę w filmie otrzymała także nagrodę Movieline Magazine Award dla najlepszej młodej aktorki.

W wolnych chwilach Selma próbuje swoich sił jako pisarka. Nie wyklucza również napisania scenariusza do filmu, w którym, być może, miałaby zagrać.

Zagrała m.in. w: "The Broccoli Theory", "Amazon High", "Arresting Gena", "Gone Again", "Two in the Morning", "Strong Island Boys", "Przodem do tyłu", "Requiem dla Browna", "Szalona impreza", "Nic zabawnego", "Dziewczyna", "Szkoła uwodzenia", "Tam gdzie ty", "Opowiadanie", "Zabij mnie później", "Legalna blondynka", "Autostrada", "Ostrożnie z dziewczynami", "Męska rzecz", "W doborowym towarzystwie", "Od brzegu do brzegu", "Apetyt na seks", "Hellboy", "Mgła", "Kontakt", "Alibi", "Smaki miłości", "Fioletowe fiołki", "Centralne biuro uwodzenia", "Happy Together", "Przyjaciele", "Xena: wojownicza księżniczka", "Podróż do Ziemi Obiecanej", "Najemnicy", "Zoe i przyjaciele", "Kath i Kim"

Użyczyła głosu do: "Krzyk 2", "Hellboy - Miecz Burz" oraz "Hellboy - Krew i żelazko".
(oprac. Adrianna Pałka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade