Osoby filmu i teatru
Piotr Fronczewski

Piotr Fronczewski Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Łódź
  • Data urodzenia: 1946-06-08

Opis

Jest absolwentem warszawskiej Wyższej Szkoły Teatralnej. Po jej ukończeniu został zaangażowany do zespołu Teatru Narodowego, gdzie pracował do roku 1969. Później kolejno występował na deskach Teatru Współczesnego, Dramatycznego, Studio i Ateneum. Często gości na scenie Teatru Telewizji. Występuje także w kabarecie "Pod Egidą" Jana Pietrzaka.

Jako dwunastoletni chłopiec pojawił się w filmie Stanisława Różewicza "Wolne miasto" (1958). Kolejnym filmem, w którym wystąpił był "Westerplatte" (1967). Za rolę lekarza w debiucie fabularnym Edwarda Żebrowskiego "Ocalenie" (1972), otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Łagowie. Maja Komorowska była jego filmową żoną w "Bilansie kwartalnym" (1975) Krzysztofa Zanussiego. W "Ziemi obiecanej" (1974) Andrzeja Wajdy, zagrał zbuntowanego Horna. Wcielił się w tytułową postać w filmie Włodzimierza Haupe, pt. "Doktor Judym" (1975). "Kung-fu" (1979) Janusza Kijowskiego, w którym zagrał zwolnionego z pracy Witka, jest jednym z najważniejszych filmów kina moralnego niepokoju. W 1983 r. po raz pierwszy wcielił się w Pana Kleksa, bohatera bajki Jana Brzechwy i czterech filmów w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Był sekretarzem w "Ucieczce z kina Wolność" (1990), biznesmenem w "Żegnaj Rockefeller" (1992) i wiceprezesem w serialu "Ekstradycja 2" (1996). Za rolę Wierszynina w "Łóżku Wierszynina" otrzymał nominację do nagrody Orła, Polskiej Nagrody Filmowej za rok 1998.

Na początku lat 80. zaskoczył widzów postacią śpiewającego Franka Kimono, którego utwory cieszyły się dużą popularnością.

Jest laureatem kilkunastu nagród, m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów za "twórczość dla dzieci" za film "Akademia Pana Kleksa", "Złotej Kaczki" w kategorii: najlepszy polski aktor, za rok 1985 oraz Superwiktora '96.

 

(oprac. Lucyna Rudek)


Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Reżyser (teatr)

Muzyka

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade