Osoby filmu i teatru
Marian Opania

Marian Opania Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Puławy, Polska
  • Data urodzenia: 1943-02-01

Opis

Wielki polski aktor teatralny ale przede wszystkim filmowy. Szkołę aktorską ukończył  1964 roku i jeszcze w tym samym roku debiutował na deskach teatru. Występował w takich teatrach jak Teatr Klasyczny, Teatr Studio, teatr Kwadrat, Teatr Komedii, a obecnie gra w Teatrze Ateneum.

Aktor od samego początku przede wszystkim związany był z kinem. Debiutował jeszcze przed ukończeniem szkoły rolą w filmie "Miłość dwudziestolatków". Dwa lata później mogliśmy go oglądać w"beacie", a w 1967 zagrał w obrazie Kazimierza Kutza i Antoniego Krauze - "Skok". Jego twarz można również kojarzyć z kultowych serialów, takich jak "Stawka większa niż życie" oraz "Czterech pancernych i pies". Aktor pojawił się jeszcze w wielu filmach, wśród tych najważniejszych należny z pewnością wymienić takie tytułu jak "Człowiek z żelaza", „Dekalog VIII" czy "Panna z mokra głową". Grał u najlepszych polskich reżyserów m.in  Andzeja Wajdy, Feliksa Falki, Barbary Sass, Janusza Zaorskiego czy u Antoniego Krauze. Na małym ekranie pojawia się przede wszystkim w serialach. Zagrał m.in w „Zmiennikach", „Na dobre i na złe" czy „Bulionerzy".

Poza graniem aktor również często dubbinguje filmy zagraniczne. Swojego głosu użyczył takim produkcja jak "Dzwonnik z Notre Damme", „Ratunku, jestem rybką!", „Harry Potter i kamień filozoficzny" czy "szeregowiec Dolot".

Za swoje aktorskie dokonania był wielokrotnie nagradzany m.in. otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego oraz Nagrodę Specjalną na Lubuskim Lecie Filmowym.

Prywatnie jest od 1960 rok żonaty i ma dwójkę dzieci : Magdalenę i Bartosza.

FILMOGRAFIA (WYBRANE):

 1962:   Miłość dwudziestolatków 
 1967:   Stajnia na Salvatorze
 1967:   Westerplatte
 1968:   Ostatni po Bogu
 1971:   Perła w koronie
 1972:   Palec Boży
 1974:   Awans
 1981:   On, Ona, Oni
 1981:   Człowiek z żelaza
 1983:   Stan wewnętrzny
 1986:   Kronika wypadków miłosnych
 1988:   Piłkarski poker
 1988:   Dekalog VIII
 1991:   Rozmowy kontrolowane
 1993:   Pajęczarki 
 1994:   Panna z mokrą głową
 2002:   Chopin - Pragnienie miłości
 2005:   Komornik
 2009:   Enen


(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Reżyser (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade