Osoby filmu i teatru
Jerzy Turek

Jerzy Turek Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Data urodzenia: 1934-01-17
  • Data śmierci: 2010-02-14

Opis

Jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórca kultowych ról teatralnych i filmowych, między innymi trenera Wacława Jarząbka z "Misia" Stanisława Barei.

Jerzy Turek urodził się 17 stycznia 1934 roku. W 1958 roku ukończył studia na warszawskiej PWST. W tym samym roku debiutował jako aktor teatralny w roli Teodora Rousseau w sztuce "Lato w Nohant" według Jarosława Iwaszkiewicza, w reżyserii Mariana Godlewskiego - wystawionej w Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu. Rolą powstańca w "Eroice" Andrzeja Munka (1957) zadebiutował w filmie. W latach 60. grał w popularnych serialach "Barbara i Jan", "Kapitan Sowa na tropie" i "Czterej pancerni i pies".

Największą popularność przyniosły mu role komediowe w filmach "Nie lubię poniedziałku" i "Nie ma mocnych" oraz w "Misiu". Od 1998 roku grał w serialu "Złotopolscy" listonosza Józefa Garlińskiego.

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade