Osoby filmu i teatru
Marek Kondrat

Marek Kondrat Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Kraków, Polska
  • Data urodzenia: 1950-10-18

Opis

Jeden z najbardziej popularnych aktorów polskiego kina, urodził się w Krakowie ale szkołę średnią kończył już w Warszawie. Tam też uzyskał duplom na warszawskiej PWST, której obecnie jest wykładowca.

Na szklanym ekranie debiutował jeszcze w chłopięcym wieku. Zagrał Wawrzaka, bohatera filmu dla dzieci "Historia żółtej ciżemki" (1961). Potem trzeba było długo poczekać, aby ponownie zobaczyć go na ekranie. Powrócił w 197 roku rolą w "Zaklętych rewirach" Janusza Majewskiego, ekranizacji powieść Henryka Worcella. Zagrał wówczas Romana Boryczko, młodego pracownika hotelu, który pnie się po szczeblach kariery by ostatecznie z niej zrezygnować. Rok później Kondrat zagrał również u Andrzeja Wajdy w "Smudze cienia", adaptacji autobiograficznej powieści Josepha Conrada. Aktora mogliśmy także zobaczyć w takich obrazach jak: Dreszcze", "Kobieta w kapeluszu" czy  "Bez końca".

Aktor kojarzony jest zazwyczaj ze swoich ról w filmach sensacyjnych jak i komediach. Swoje komediowe zdolności zaprezentował w takich filmach jak np. "C.K. Dezerterzy" (1985), w którym zagrał Kanie, planującego ucieczkę z wojska pod koniec II wojny światowej, czy również w wojennej komedii "Pułkownik Kwiatkowski". Często kojarzony jest także ze swoojej roli policjanta w kultowej polskie komedii "Killer" Juliusza Machulskiego oraz w jej drugiej częsci.

Co zaś się tyczy ról twardzielów, w pamięci widzów zapisał się jako Olgierd z "Ekstradycji", "Olo w "psach" Pasikowskiego po raz jako Marek w filmie Macieja Dutkiewicza "Nocne graffiti".

Kondrat ma na swoim koncie także role w ekranizacji wielkich dzieł polskie literatury. Zagrał Hrabiego w "Panu Tadeuszu" Wajdy oraz Jana Kazimierza w "Potopie" Hoffmana. Pojawił się także a adaptacji "W pustyni i w puszczy".

Kultowym stał się film Marka Koterskiego z udziałem aktora - "Dzień świra" ,w którym Kondrat zagrał inteligenta Adasia Miałczyńskiego. Tą samą rolę odegrał w kolejnej cześć "Wszyscy jesteśmy Chrystusami".

Robert Gliński obsadził go w swoim filmie "Wróżby kumaka", ekranizacji powieści Pawła Huella. Kondrat zagrał również w drugiej części "Misia" - "rysiu" z 2007 roku w reżyserii Stanisława Tyma.

Kondrat występuje również na scenie teatralnej. Związany był z warszawskim Teatrem Dramatycznym, Teatrem Instytutu Francuskiego, Teatrem Nowym, Komedii, Teatrem Za Daleki, Teatrem Ateneum im. S. Jaracza oraz Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera. Aktor ma także w dorobku kilka ról w zagranicznych produkcjach filmowych.


W 1999 roku zadebiutował jako reżyser. Spod jego ręki wyszedł sensacyjny film, w którym zagrał również główną role, "Prawo ojca" - opowieści o mężczyźnie, ojcu, aktory na własną rękę szuka sprawiedliwości za krzywdę wyrządzoną córce.

Za swoje dokonania aktorskie był wielokrotnie nagradzany. Zdobywca Złotej Kaczki za film "Dzień Świra, do tej nagrody był również nominowany w 200o roku za "Operacje Samum". Laureat Nagrody Indywidualnej na Festiwalu w Gdyni oraz Orła - nagrody Polskiej Akademii Filmowej (ponad to nominowany był do niej jeszcze pięciokrotnie).

FILMOGRAFIA (wybrane):

1961:   Historia żółtej ciżemki
1975:   Zaklęte rewiry
1977:    Pokój z widokiem na morze
1984:    Rok spokojnego słońca
1984:    Dom wariatów
1985:    C.K. Dezerterzy
1988:    Spadek
1981:    Dreszcze
1982:    Danton
1990:    Domena władzy 
1991:    Obywatel świata
1992:    Psy 
1993:    Straszny sen dzidziusia Górkiewicza
1993:    Kolos
1995:    Pułkownik Kwiatkowski
1996:    Opowieści erotyczne 
1996:    Słodko gorzki 
1997:    Kiler
1999:    Ogniem i mieczem 
2001:    Pieniądze to nie wszystko
2002:    Dzień świra
2004:    Trzeci
2005:    Solidarność, Solidarność...
2006:    Wszyscy jesteśmy Chrystusami
2007:    Ryś
2009:    Maszyna losująca


(opr. Magdalena Tyrka)

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Reżyser (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade