Osoby filmu i teatru
Wojciech Pszoniak

Wojciech Pszoniak Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Lwów
  • Data urodzenia: 1942-05-02

Opis

Wybitny polski aktor filmowy i teatralny, urodził się we Lwowie, który wówczas należał jeszcze do Polski. Po jakimś czasie przeprowadził się jednak wraz z rodzicami do Gliwic, gdzie związał się z współczesnym teatrem studenckim. Wystawiali m.in  "Świadków czyli Naszą Małą Stabilizację" Tadeusza Różewicza, który czasem również pojawiał się na próbach. Edukację aktorska kontynuował w krakowskiej PWST. Po jej skończeniu na stałe związał się z Teatrem stary, w którym poznał reżysera Konrada Swinarskiego. Aktor twierdzi, ze to właśnie dzięki niemu udało się mu zaistnieć na polu aktorskim.

Równie przełomowa postacią w karierze Pszoniak był reżyser Andrzej Wajda. aktor zagrał u niego w taki filmach jak m.in. "Wesele" (zagrał w nim Dziennikarza oraz Stańczyka), "Ziemi Obiecanej" czy "Piłat i inni" jako Jezus. Rola w filmach Wajdy przyniosły mu liczne wyróżnienia np. dzięki roli w "Ziemi obiecanej" proponowano mu angaż w teatrze Nanterre pod Paryżem. tym sposobem aktor do tej pory grywa w teatrach francuskich.

Pierwszym filem, w którym mogliśmy go zobaczyć jest obraz z 1970 roku Zbigniewa Chmielewskiego zatytułowany "Twarz anioła". Poza tym mogliśmy jeszcze zobaczyć go w takich filmach jak "Sprawa Gorgonowej", "Arii dla atlety", "Kiedy rozum śpi", "Bajlandzie". Aktor ma także na swoim koncie  występy w produkcjach telewizyjnych: "Garderoba damska", "Oficerowie" oraz "Przeprowadzki". Pszoniak pojawiał się również w filmach francuskich m.in razem z Gerardem Depardie w "Zmowa milczenia", w "Chaosie" oraz "Duexieme vie".

Poza aktorstwem aktor znany jest także ze swojego zamiłowania do gotowania. Spod jego pióra wyszła książka
"Pszoniak & Company, czyli Towarzystwo Dobrego Stołu". Swoich sił próbował również w poezji.

Za swoje dokonania aktorskie otrzymał dwie nominacje do Złotej Kaczki, jedną do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej, jest zdobywcą Nagrody Indywidualnej na FPFF w Gdyni.

Prywatniej od lat mieszka w Paryżu.

FILMOGRAFIA (wybrane):

 1970:   Twarz anioła 
 1972:   Piłat i inni 
 1973:   Wesele
 1975:   Skazany
 1977:   Sprawa Gorgonowej 
 1979:   Blaszany bębenek 
 1981:   Spokojne lata
 1981:   Limuzyna Daimler Benz
 1982:   Danton
 1985:   Gorzkie żniwa
 1986:   Notturno 
 1988:   Znaczące lata 
 1990:   Korczak
 1992:   Kiedy rozum śpi
 1997:   Brat naszego Boga 
 2000:   Drugie życie 
 2003:   Zmowa milczenia
 2007:   Nadzieja 
 2009:   Mistyfikacja 
 2009:   Mniejsze zło

 

(opr. Magdalena Tyrka)

 

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade