Osoby filmu i teatru
Nicolas Cage

Nicolas Cage Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Long Beach, w stanie Kalifornia, USA
  • Data urodzenia: 1964-01-07

Opis

Naprawdę nazywa się Nicolas Coppola i jest bratankiem słynnego reżysera Francisa Forda Coppoli. Zmienił nazwisko na Cage, żeby mieć pewność, iż zawdzięcza swoją karierę własnej pracy i talentowi, a nie znanemu nazwisku.

Zadebiutował rolą w filmie telewizyjnym "Best of Times", jednak na drodze do kariery zbawienne okazały się rodzinne koligacje, dzięki którym  zagrał  punka w filmie "Valley Girl", a rok później  u słynnego wujka wcielił się w rolę gangstera w filmie "Cotton Club".

Pomimo druzgocącej krytyki jego stylu gry w "Peggy Sue wyszła za mąż", Cage postanowił go nie zmieniać. We "Wpływie księżyca" zagrał u boku Cher, co zaowocowało nominacją do Złotego Globu. W "Pocałunku wampira" i "Raising Arizona" udowodnił, że jego talent daje sobie radę zarówno z horrorem, jak i komedią. Kultowa postać Sailora z "Dzikości serca" przyniosła mu uznanie krytyki i rzeszę fanów. Przygotowując się do roli w "Zostawić Las Vegas" upijał się ginem i rejestrował swoje pijane wywody na kasecie video, aby nauczyć się grać alkoholika na trzeźwo. Za swoją rolę otrzymał Oscara.

 (oprac. Lucyna Rudek)


Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade