Osoby filmu i teatru
Jim Carrey

Jim Carrey Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Newmarket, Ontario, Kanada
  • Data urodzenia: 1962-01-17

Opis

Właściwie jego pełne imię brzmi James Eugene Carrey, amerykański aktor, scenarzysta i reżyser, szerszej publiczności znany przede wszystkim z ról komediowych ale w rzeczywistości również bardzo dobry aktor dramatyczny.

Już jako mały chłopiec bez przerwy rozśmieszał rodzinę oraz znajomych. nic więc dziwnego, że swoje pierwsze kroki stawiał właśnie jako zawodowy komik. Wcześniej interesował się również muzykę, planował zając się tym na poważnie, ale ojciec zabronił mu gry na saksofonie w jazz bandzie. Jest synem księgowego i gospodyni domowej. Kiedy ojciec stracił pracę Carrey miał jedynie 14 lat. Wtedy też cała rodzina rozpoczęła pracę w fabryce. Mimo bardzo dobrych ocen, aktor musiał wybierać między nauka a pracą. Zaczynał od występów w mniejszych klubach, jednak jego pierwszy występ w klubie Yuk Yuk w Toronto  był totalną klapą - aktor został wygwizdany na scenie. Ale już w 1981 roku został okrzyknięty najlepszym młodym komikiem, otrzymując za występ bagatela 40 tysięcy dolarów. W tym samym roku przeprowadził się również do Los Angeles, gdzie regularnie występował Mitzi Shore Comedy Show.

Na szklanym ekranie debiutował już dwa lata później w serialu "The Duck Factory", ale debiut kinowy to rok następny i produkcja zatytułowana "Finders Keepers". W 1985 roku zagrał również w filmie o wampirach "Once Bitten". Krótko po tym do kina trafił kolejny film z jego udziałem. W obrazie "Peggy Sue wyszła za mąż" Francisa Forda Coppoli  zagrał przyjaciela głównych bohaterów (w tych rolach Kathleen Turner i Nicolas Cage). Jednak drzwi do prawdziwej popularności otworzyły się w 1994 roku, kiedy to zagrał w kasowej produkcji "Ace ventura - psi detektyw" . Film cieszył się ogromną popularnością wśród widzów na całym świecie, zarabiając ty samym 100 mln dolarów w pierwszym miesiącu wyświetlania. Rok później zagrał jedną ze swoich najbardziej znanych ról - wcielił się w Stanleya Ipkissa, głównego bohatera "Maski". Jeszcze w tym samym roku do kin trafił sequel "Ace Ventura - zew natury".  Od tamtej pory Jim Carrey na srebrnym ekranie pojawia się regularnie i jest najsłynniejszym komikiem - człowiekiem o plastycznej twarzy.

Dorobek aktorski Carrey'a był wielokrotnie wyróżniany. Aktor jest zdobywcą takich nagród jak Złoty Glob (dwukrotna wygrana), nagrody Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, Złotego Popcornu (statuetkę zdobył aż 7 razy). Poza tym był nominowany do Kryształowej Statuetki  - Nagrody Amerykańskiej Publiczności, Złotego Satelity, nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych,  Saturna oraz nagrody BAFTA. Na swoim koncie ma także kilka nominacji do antynagrody  - Złotej Maliny. 

A aktorze krąży wiele anegdot. Według jednej z nich wypisał sobie kiedyś na zwykłej kartce czek na 20 mln dolarów i nosił tak długo, aż dostał tyle za rolę. Stało się to w 1996 kiedy to zagrał w "Telemaniaku". Jego gaża wyniosła wówczas okrągłe 10 mln dolarów czyniąc go jednocześnie pierwszym komikiem, który otrzymał za jeden film tak duże pieniądze.

Mimo wielu komediowych ról i opinii człowieka o najbogatszej mimice w Hollywood, aktor w rzeczywistości bardzo długo cierpiał na depresję. Prywatnie jego pierwszą żoną, z która ma córkę, była Mellisa Womer, ale małżeństwo zakończyło się rozwodem. Ponownie ożenił się w 1996 roku z Lauren Holly -aktorką, którą poznał na planie filmu "Głupi i głupszy". Małżeństwo nie przetrwało nawet roku.

FILMOGRAFIA (wybrane):

1983:    Przedstawiamy... Janet 
1984:    Kto pierwszy, ten lepszy 
1986:    Peggy Sue wyszła za mąż 
1988:    Ziemskie dziewczyny są łatwe  
1994:    Maska 
1994:    Głupi i głupszy  
1995:    Ace Ventura: Zew natury 
1998:    Truman Show  
1999:    The Incredible Mr. Limpet
1999:    Człowiek z księżyca
2000:    Ja, Irena i Ja 
2001:    Majestic
2003:    Bruce Wszechmogący 
2004:    Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń 
2004:    Zakochany bez pamięci 
2007:    Numer 23  
2008:    Jestem na tak
2009:    Opowieść wigilijna
2010:    The Three Stooges
2011:    Ripley's Believe It or Not!

(opr. Magdalena Tyrka)


 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade