Osoby filmu i teatru
Małgorzata Kożuchowska

Małgorzata Kożuchowska Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Wrocław, Polska
  • Data urodzenia: 1971-04-27

Opis

Jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Swoją popularność zawdzięcza roli Hanki Mostowiak w kultowym polskim serialu "M jak Miłość". Zasłynęła swoim silnym, a przez niektórych określanym jako ostentacyjny, związkiem z kościołem i w ogóle przywiązaniem do wiary. Już od najmłodszych lat chodziła na pielgrzymki na Jasną Górę, już jako sławna aktorka była na audiencji u samego Jana Pawła II.

O zostaniu aktorką zadecydowała już w szkole podstawowej. PWST ukończyła w 19993 roku, planowała wówczas zostać przede wszystkim aktorką teatralną. Już na IV roku pojawiła się w Teatrze Telewizji oraz w kinie. Po szkole współpracowała z warszawskim Teatrem Dramatycznym. Zagrała m.in w „Człowieku z La Manchy", „Poskromieniu złośnicy" oraz „Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich". Zaś na deskach Teatru Narodowego pojawiła się 2004 roku w potrójnej roli w spektaklu "Błądzenie" wg Witolda Gombrowicza, w reżyserii Jerzego Jarockiego. W kinie debiutowała w 1993 roku w filmie „Oczach niebieskich". Rok później zagrała w „Ptaszce" Krystyny Krupskiej-Wysockiej, a w 1995 roku mogliśmy ją zobaczyć w „Młodych wilkach" oraz „Grach ulicznych". Przełomową rolą okazał się występ w "Kilerze" (1997) gdzie zagrała dociekliwą dziennikarkę, a następnie dziewczynę tytułowego Kilera. wystąpiła wówczas u boku Cezarego Pazury. Zagrała także w drugiej części tej komedii w 1999 roku. W 2002 roku pojawiła się w roli samej siebie w "Superprodukcji". Dobrze sprawdziła się też w komediowej roli w filmie "Zróbmy sobie wnuka", zaś zupełnie inna postać, bo cyniczną i zimną, stworzyła w "Komorniku" w 2003 roku.  Poza "M jak Miłość" mogliśmy zobaczyć ją w takich serialach jak: „Fitness Club", "Dom" oraz „Matki, żony i kochanki".

Od małego interesowała się projektowaniem. Obecnie sama czasami projektuje stroje w jakich się pojawi, uchodzi za ikone mode z bardzo dobrym wyczuciem trendów.W 1999 roku otrzymała nagrodę dla absolwentki Akademii Teatralnej w Warszawie.

 

(opr. Magdalena Tyrka)

 

 

 

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Aktor (teatr)

Współpracuje
Polecamy
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade