Osoby filmu i teatru
Jodie Foster

Jodie Foster Życiorys, biografia, zdjęcia

  • Miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA
  • Data urodzenia: 1962-11-19

Opis

Jej pełne imię to Alicia Christian Foster. Jest fenomenem w historii kina - jako jedyna aktorka otrzymała Oscara dwukrotnie przed trzydziestym rokiem życia, a jej talent akotrski nie był kiedykolwiek szlifowany w jakiejkolwiek szkole aktorskiej.

Aby pomóc matce w utrzymaniu rodziny, już od trzeciego roku życia grywała w reklamówkach telewizyjnych. Z czasem zaczęła się także pojawiać w serialach takich jak "Gun Smoke", "My Three Sons" czy "Paper Moon".

Jej debiut filmowy miał miejsce w 1970 roku, kiedy to jako ośmiolatka pojawiła się w disneyowskim filmie "Napoleon i Samantha".  Zasłynęła jako trzynastolatka swoją rolą młodocianej prostytutki w "Taksówkarzu", gdzie wystąpiła u boku Roberta De Niro. Za tą rolę otrzymała swoją pierwsza nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Od tamtej pory cieszyła się nieustanną uwagą zarówno mediów jak i publiczności. 

W 1980 roku skonczyła College Lyceé Francais jako najlepsza uczennica. Nastepnie rozpoczeła studia na uniwersytecie w Yale (uniwersytet przyznał jej w 1997 roku tytuł Doctora Honoris Causa), na kierunku literatura angielska. Studia skończyła w 1995 roku, a juz trzy lata później otrzymała pierwszego Oscara za swoją rolę w "Oskarżonych". Kolejną statuetkę przyniósł jej wystep w słynnym obrazie "Milczenie owiec" - histori seryjnego modrecy Hannibala Lectera. Foster zagrał wtedy agentkę FBI. Poza tym mogliśmy ją zobaczyć w takich produkcjach jak "Anna i król", "Maverick" czy "Cienie we mgle" Woogego Alena. Poza aktorstwem Foster zajmuje się także reżyserią. Jest autorką scenariusza do "Tate - mały geniusz" (jej pierwszy film, nakręcony w 1991 roku). Aktorka sama się w nim pojawiła jako matka głównego bohatera.

W 1981 rou, będąc pod wrażeniem zamachu dokananego na Ronalda Reagana przez jednego z jej fanatycznych fanow, napisała artykuł "Dlaczego ja?", który ukazał się na łamach "Esquire".


 

(opr. Magdalena Tyrka)

Ścieżka kariery

Aktor (kino)

Reżyser (kino)

Współpracuje
O nich się mówi
Popularne
Brak zdjęcia
Relacja z przeglądu filmów bulwersujących

Nikt nie wyszedł, nikt nie zemdlał - ba, liczna widownia klaskała po niektórych obrazach! Mamy aż tak mocne nerwy, czy zero wrażliwości? Przegląd filmów bulwersujących, k

Brak zdjęcia
3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była ade